Specialized Como 4.0 IGH 2024 Limestone/Black Reflective
The 2024 Norco Sight A2 MX Bike offers enhanced performance for various terrains, from steep loam lines to enduro stages and backcountry trails. Featuring a rearward axle path, idler, and VPSHP suspension layout, it provides heightened confidence and capability, with 160/150mm of travel and a light, pedal-friendly design derived from the Range platform.
Bike Specs
| Headlight | Lezyne Ebike Hecto E65, 210 Lumen, 12V |
| Taillight | Spanninga Commuter Glow XE, 12V |
| Kickstand | Specialized kickstand, 40mm mount |
| Rack | Specialized rack, MIK HD interface, built-in pannier mounts, 27kg max load |
| Fenders | Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, aluminum fenderstay |
| Bike Lock | Turbo System Lock |
| Bell | Simple bell |
| Pedals | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Rims | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | enviolo Trekking, 380% range, 6-bolt, 10x135mm, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Rear Tire | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 650Bx1.75-2.4 |
| Saddle | Body Geometry Comfort Gel, 200mm w/ SWAT™ Mount |
| SeatPost | Spring suspension, alloy, 40mm travel, 30.9mm, 2-bolt clamp, 34.9mm sleeve |
| Stem | Specialized integrated stem |
| Handlebars | Specialized Como handlebar/stem combo |
| Grips | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| Chaincase | Integrated Chaincover |
| Internal Gear Hub | enviolo CVP Multi-Turn |
| Shift Levers | enviolo Twist Display Pure |
| Cassette | Gates Carbon Drive CDX 22t sprocket, silver |
| Chain | Gates Carbon Drive CDX 122t belt, black |
| Crankset | Custom alloy forged crankarms |
| Chainrings | Gates Carbon Drive CDX 50T chainring, black |
| Motor | Specialized 2.0, 70Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| UI/Remote | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| Battery | Specialized U2-710, alloy casing, state of charge display, 710Wh |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom wire harness |
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated &lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount, sliding dropout |
| Seat Binder | Specialized bolt-type, alloy, 42.9mm |
| Fork | SR Suntour MobieA32, 80mm travel, lockout, fender-mounts, integrated light mount |
| Front Brake | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| Rear Brake | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| Weight | 29.15kg (64 lb, 4.2 oz) |
| Weight Size | MD |
Information provided by manufacturer
Original: $2,545.90
-65%$2,545.90
$891.06



Description
The 2024 Norco Sight A2 MX Bike offers enhanced performance for various terrains, from steep loam lines to enduro stages and backcountry trails. Featuring a rearward axle path, idler, and VPSHP suspension layout, it provides heightened confidence and capability, with 160/150mm of travel and a light, pedal-friendly design derived from the Range platform.
Bike Specs
| Headlight | Lezyne Ebike Hecto E65, 210 Lumen, 12V |
| Taillight | Spanninga Commuter Glow XE, 12V |
| Kickstand | Specialized kickstand, 40mm mount |
| Rack | Specialized rack, MIK HD interface, built-in pannier mounts, 27kg max load |
| Fenders | Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, aluminum fenderstay |
| Bike Lock | Turbo System Lock |
| Bell | Simple bell |
| Pedals | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Rims | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | enviolo Trekking, 380% range, 6-bolt, 10x135mm, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Rear Tire | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 650Bx1.75-2.4 |
| Saddle | Body Geometry Comfort Gel, 200mm w/ SWAT™ Mount |
| SeatPost | Spring suspension, alloy, 40mm travel, 30.9mm, 2-bolt clamp, 34.9mm sleeve |
| Stem | Specialized integrated stem |
| Handlebars | Specialized Como handlebar/stem combo |
| Grips | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| Chaincase | Integrated Chaincover |
| Internal Gear Hub | enviolo CVP Multi-Turn |
| Shift Levers | enviolo Twist Display Pure |
| Cassette | Gates Carbon Drive CDX 22t sprocket, silver |
| Chain | Gates Carbon Drive CDX 122t belt, black |
| Crankset | Custom alloy forged crankarms |
| Chainrings | Gates Carbon Drive CDX 50T chainring, black |
| Motor | Specialized 2.0, 70Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| UI/Remote | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| Battery | Specialized U2-710, alloy casing, state of charge display, 710Wh |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom wire harness |
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated &lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount, sliding dropout |
| Seat Binder | Specialized bolt-type, alloy, 42.9mm |
| Fork | SR Suntour MobieA32, 80mm travel, lockout, fender-mounts, integrated light mount |
| Front Brake | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| Rear Brake | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| Weight | 29.15kg (64 lb, 4.2 oz) |
| Weight Size | MD |
Information provided by manufacturer












