Specialized Como SL 4.0 Bike 2024 Dove Grey/Transparent
The Specialized Como SL 4.0 2024 is a sporty electric cruiser designed for comfort and ease of use, featuring a step-through frame for effortless mounting. Equipped with Turbo technology, it offers powerful assistance, while its comfortable design and hydraulic disc brakes ensure confident riding. With a lightweight build, long-range battery options, and practical accessories like front and rear racks, it's optimized for everyday urban adventures.
Bike Specs
| Chaincase | Integrated Chaincover |
| Shift Levers | Microshift SL-SCN05, 5-speed Nexus compatible |
| Cassette | Shimano 30t sprocket |
| Chain | KMC CN-HG71 |
| Crankset | Custom alloy forged crankarms |
| Chainrings | 40T, custom-alloy |
| Rims | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cartridge bearings, 12x110mm, Center Lock™, 24h |
| Rear Hub | Shimano Nexus, 5-speed internal gear hub, SG-C7000-5D, 32H, BLACK |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Nimbus 2 Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Rear Tire | Nimbus 2 Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 650Bx1.75-2.4 |
| SeatPost | Specialized 2-bolt head, forged alloy, 5mm offset, micro-adjust, 34.9mm |
| Stem | Specialized integrated stem |
| Handlebars | Specialized handlebar/stem combo, integrated cable routing |
| Grips | Body Geometry XC Contour |
| Saddle | Specialized Body Geometry Comfort Gel |
| Motor | Specialized SL 1.1, custom lightweight motor |
| UI/Remote | Specialized TCU, 10-LED State of charge, 3-LED Ride Mode display, ANT+/Bluetooth® |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness w/ chargeport |
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated downtube battery, internal cable routing, fender and front rack mounts, Smooth Welds |
| Seat Binder | Specialized bolt-type, alloy, 38.6mm |
| Headlight | Supernova Mini2, 235lm, 12V, alloy housing |
| Taillight | Supernova E3, alloy housing, 3-LED, 250-degree visibility, fender mount, 12V |
| Rack | Specialized Pannier-rack, alloy tubing, max. 20kg load |
| Fenders | Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, stainless steel fenderstays |
| Bell | Simple bell |
| Pedals | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| SWAT | Specialized Como SL front-rack, max. 15kg load, incl. Como SL basket w/cargo-net |
| Kickstand | Specialized Center-Mount, 255mm |
| Front Brake | TRP Flow Set Control, hydraulic disc, metal-ceramic pads, flat-mount w/ 160mm CL-rotor |
| Rear Brake | TRP Flow Set Control, hydraulic disc, metal-ceramic pads, flat-mount w/ 160mm CL-rotor |
| Fork | Turbo Como SL one-piece-design aluminum fork, 12x110mm thru-axle |
| Weight | 22kg (48 lb, 8 oz) |
| Weight Size | MD |
Information provided by manufacturer
Original: $2,181.47
-65%$2,181.47
$763.51



Description
The Specialized Como SL 4.0 2024 is a sporty electric cruiser designed for comfort and ease of use, featuring a step-through frame for effortless mounting. Equipped with Turbo technology, it offers powerful assistance, while its comfortable design and hydraulic disc brakes ensure confident riding. With a lightweight build, long-range battery options, and practical accessories like front and rear racks, it's optimized for everyday urban adventures.
Bike Specs
| Chaincase | Integrated Chaincover |
| Shift Levers | Microshift SL-SCN05, 5-speed Nexus compatible |
| Cassette | Shimano 30t sprocket |
| Chain | KMC CN-HG71 |
| Crankset | Custom alloy forged crankarms |
| Chainrings | 40T, custom-alloy |
| Rims | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cartridge bearings, 12x110mm, Center Lock™, 24h |
| Rear Hub | Shimano Nexus, 5-speed internal gear hub, SG-C7000-5D, 32H, BLACK |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Nimbus 2 Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Rear Tire | Nimbus 2 Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 650Bx1.75-2.4 |
| SeatPost | Specialized 2-bolt head, forged alloy, 5mm offset, micro-adjust, 34.9mm |
| Stem | Specialized integrated stem |
| Handlebars | Specialized handlebar/stem combo, integrated cable routing |
| Grips | Body Geometry XC Contour |
| Saddle | Specialized Body Geometry Comfort Gel |
| Motor | Specialized SL 1.1, custom lightweight motor |
| UI/Remote | Specialized TCU, 10-LED State of charge, 3-LED Ride Mode display, ANT+/Bluetooth® |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness w/ chargeport |
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated downtube battery, internal cable routing, fender and front rack mounts, Smooth Welds |
| Seat Binder | Specialized bolt-type, alloy, 38.6mm |
| Headlight | Supernova Mini2, 235lm, 12V, alloy housing |
| Taillight | Supernova E3, alloy housing, 3-LED, 250-degree visibility, fender mount, 12V |
| Rack | Specialized Pannier-rack, alloy tubing, max. 20kg load |
| Fenders | Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, stainless steel fenderstays |
| Bell | Simple bell |
| Pedals | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| SWAT | Specialized Como SL front-rack, max. 15kg load, incl. Como SL basket w/cargo-net |
| Kickstand | Specialized Center-Mount, 255mm |
| Front Brake | TRP Flow Set Control, hydraulic disc, metal-ceramic pads, flat-mount w/ 160mm CL-rotor |
| Rear Brake | TRP Flow Set Control, hydraulic disc, metal-ceramic pads, flat-mount w/ 160mm CL-rotor |
| Fork | Turbo Como SL one-piece-design aluminum fork, 12x110mm thru-axle |
| Weight | 22kg (48 lb, 8 oz) |
| Weight Size | MD |
Information provided by manufacturer
















