Specialized Diverge E5 Bike 2025 Cast Blue Metallic/Sea Foam
The Specialized Diverge E5 Bike is the ultimate escape vehicle, designed to conquer gravel back roads, compete in races, or simply provide the most versatile riding experience whether on road or dirt. With its premium E5 aluminum frame paired with a full carbon FACT fork, this bike delivers a stiff, light, and durable platform that feels quick and lively while maintaining stability and confidence on rough terrain. Featuring impressive 47mm tire clearance with 700c wheels (or 2.1" with 650b wheels), abundant rack mounts, and Shimano's gravel-inspired GRX 400 group shifting system, the Diverge E5 represents decades of cycling expertise engineered into one remarkably capable all-surface adventure machine.
- Specialized's Premium E5 Aluminum frame provides a stiff, light, and durable platform. When mated to Specialized's full carbon FACT fork, the Diverge E5 becomes a light, lively and versatile bike ready to attack any surface.
- Specialized gave the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
- Nothing unlocks a bike’s capability like tire clearance, so we gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1” with a 650b wheel. Thanks to a drive-side chain stay utilizing a solid beam of carbon behind the chainrings, we’ve created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.
| Frame | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Seat Binder | Alloy, 30.8mm |
| Fork | FACT carbon, full carbon steerer, 12x100 mm thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Tektro Mira, flat-mount, mechanical disc |
| Rear Brake | Tektro Mira, flat-mount, mechanical disc |
| Shift Levers | Shimano Claris 2000, 8-speed |
| Front Derailleur | Shimano Claris, 8-speed, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano Claris, 8-speed |
| Cassette | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| Chain | KMC X8 w/ Missing Link™ |
| Crankset | Shimano Claris R200 |
| Chainrings | 50/34T |
| Bottom Bracket | Shimano 68mm threaded |
| Front Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Front Wheel | AXIS Elite Disc |
| Rear Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Rear Wheel | AXIS Elite Disc |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Tape | Supacaz Suave |
| Saddle | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
Information provided by manufacturer
Original: $1,127.46
-65%$1,127.46
$394.61
Description
The Specialized Diverge E5 Bike is the ultimate escape vehicle, designed to conquer gravel back roads, compete in races, or simply provide the most versatile riding experience whether on road or dirt. With its premium E5 aluminum frame paired with a full carbon FACT fork, this bike delivers a stiff, light, and durable platform that feels quick and lively while maintaining stability and confidence on rough terrain. Featuring impressive 47mm tire clearance with 700c wheels (or 2.1" with 650b wheels), abundant rack mounts, and Shimano's gravel-inspired GRX 400 group shifting system, the Diverge E5 represents decades of cycling expertise engineered into one remarkably capable all-surface adventure machine.
- Specialized's Premium E5 Aluminum frame provides a stiff, light, and durable platform. When mated to Specialized's full carbon FACT fork, the Diverge E5 becomes a light, lively and versatile bike ready to attack any surface.
- Specialized gave the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
- Nothing unlocks a bike’s capability like tire clearance, so we gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1” with a 650b wheel. Thanks to a drive-side chain stay utilizing a solid beam of carbon behind the chainrings, we’ve created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.
| Frame | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Seat Binder | Alloy, 30.8mm |
| Fork | FACT carbon, full carbon steerer, 12x100 mm thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Tektro Mira, flat-mount, mechanical disc |
| Rear Brake | Tektro Mira, flat-mount, mechanical disc |
| Shift Levers | Shimano Claris 2000, 8-speed |
| Front Derailleur | Shimano Claris, 8-speed, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano Claris, 8-speed |
| Cassette | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| Chain | KMC X8 w/ Missing Link™ |
| Crankset | Shimano Claris R200 |
| Chainrings | 50/34T |
| Bottom Bracket | Shimano 68mm threaded |
| Front Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Front Wheel | AXIS Elite Disc |
| Rear Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Rear Wheel | AXIS Elite Disc |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Tape | Supacaz Suave |
| Saddle | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
Information provided by manufacturer















