Specialized Diverge E5 Bike 2025 Dune White/Ashen Grey
The Specialized Diverge E5 Bike is designed to be your ultimate escape vehicle, whether you're racing on gravel or exploring back roads. With its premium E5 alloy frame and full carbon FACT fork, this bike delivers a fast, confident, and comfortable ride across any terrain. Equipped with Shimano GRX 400 gears and generous tire clearance, the Diverge E5 offers versatility and capability, making it perfect for both road and off-road adventures.
- Specialized's Premium E5 Aluminum frame provides a stiff, light, and durable platform. When mated to Specialized's full carbon FACT fork, the Diverge E5 becomes a light, lively and versatile bike ready to attack any surface.
- Specialized gave the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
- Nothing unlocks a bike’s capability like tire clearance, so we gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1” with a 650b wheel. Thanks to a drive-side chain stay utilizing a solid beam of carbon behind the chainrings, we’ve created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.
| Frame | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Seat Binder | Alloy, 30.8mm |
| Fork | FACT carbon, full carbon steerer, 12x100 mm thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano GRX, Hydraulic disc |
| Rear Brake | Shimano GRX, Hydraulic disc |
| Shift Levers | Shimano GRX RX400 hydraulic brake levers, 2x10 speed mechanical shifting |
| Front Derailleur | Shimano GRX RX400, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX400, 10-speed |
| Cassette | Shimano CS-HG50-10, 10-Speed 11-36t |
| Chain | KMC X10, 10-speed w/ reusable Missing Link™ |
| Crankset | Shimano GRX RX600 |
| Chainrings | 46/30T |
| Bottom Bracket | Shimano 68mm threaded |
| Front Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Front Wheel | AXIS Elite Disc |
| Rear Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Rear Wheel | AXIS Elite Disc |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Tape | Supacaz Suave |
| Saddle | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
Information provided by manufacturer
Original: $1,127.46
-65%$1,127.46
$394.61
Description
The Specialized Diverge E5 Bike is designed to be your ultimate escape vehicle, whether you're racing on gravel or exploring back roads. With its premium E5 alloy frame and full carbon FACT fork, this bike delivers a fast, confident, and comfortable ride across any terrain. Equipped with Shimano GRX 400 gears and generous tire clearance, the Diverge E5 offers versatility and capability, making it perfect for both road and off-road adventures.
- Specialized's Premium E5 Aluminum frame provides a stiff, light, and durable platform. When mated to Specialized's full carbon FACT fork, the Diverge E5 becomes a light, lively and versatile bike ready to attack any surface.
- Specialized gave the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
- Nothing unlocks a bike’s capability like tire clearance, so we gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1” with a 650b wheel. Thanks to a drive-side chain stay utilizing a solid beam of carbon behind the chainrings, we’ve created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.
| Frame | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Seat Binder | Alloy, 30.8mm |
| Fork | FACT carbon, full carbon steerer, 12x100 mm thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano GRX, Hydraulic disc |
| Rear Brake | Shimano GRX, Hydraulic disc |
| Shift Levers | Shimano GRX RX400 hydraulic brake levers, 2x10 speed mechanical shifting |
| Front Derailleur | Shimano GRX RX400, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX400, 10-speed |
| Cassette | Shimano CS-HG50-10, 10-Speed 11-36t |
| Chain | KMC X10, 10-speed w/ reusable Missing Link™ |
| Crankset | Shimano GRX RX600 |
| Chainrings | 46/30T |
| Bottom Bracket | Shimano 68mm threaded |
| Front Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Front Wheel | AXIS Elite Disc |
| Rear Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Rear Wheel | AXIS Elite Disc |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Tape | Supacaz Suave |
| Saddle | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
Information provided by manufacturer















