Specialized Diverge E5 Comp Bike 2025 Metallic Obsidian/Metallic Pine Green
The Specialized Diverge E5 Bike is designed to be your ultimate escape vehicle, whether you're racing on gravel or exploring back roads. With its premium E5 alloy frame and full carbon FACT fork, this bike delivers a fast, confident, and comfortable ride across any terrain. Equipped with Shimano GRX 400 gears and generous tire clearance, the Diverge E5 offers versatility and capability, making it perfect for both road and off-road adventures.
- Specialized's Premium E5 Aluminum frame provides a stiff, light, and durable platform. When mated to Specialized's full carbon FACT fork, the Diverge E5 becomes a light, lively and versatile bike ready to attack any surface.
- Specialized gave the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
- Nothing unlocks a bike’s capability like tire clearance, so Specialized gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1” with a 650b wheel. Thanks to a drive side chain stay utilizing a machined alloy beam behind the chain rings Specialized created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length
| Frame | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Seat Binder | Alloy, 30.8mm |
| Fork | Future Shock 1.5 w/Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| Front Brake | SRAM Apex |
| Rear Brake | SRAM Apex |
| Shift Levers | SRAM Apex 1x12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM Apex Eagle 12-speed |
| Cassette | SRAM PG-1210 Eagle, 11-50t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | SRAM Apex DUB Wide |
| Chainrings | 40T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA |
| Front Wheel | AXIS Elite Disc |
| Front Tire | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Rear Tire | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Rear Wheel | AXIS Elite Disc |
| Inner Tubes | Presta valve, 48mm |
| Stem | Future Stem, Comp |
| Handlebars | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Tape | Supacaz Suave |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
Information provided by manufacturer
Original: $2,182.20
-65%$2,182.20
$763.77
Description
The Specialized Diverge E5 Bike is designed to be your ultimate escape vehicle, whether you're racing on gravel or exploring back roads. With its premium E5 alloy frame and full carbon FACT fork, this bike delivers a fast, confident, and comfortable ride across any terrain. Equipped with Shimano GRX 400 gears and generous tire clearance, the Diverge E5 offers versatility and capability, making it perfect for both road and off-road adventures.
- Specialized's Premium E5 Aluminum frame provides a stiff, light, and durable platform. When mated to Specialized's full carbon FACT fork, the Diverge E5 becomes a light, lively and versatile bike ready to attack any surface.
- Specialized gave the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
- Nothing unlocks a bike’s capability like tire clearance, so Specialized gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1” with a 650b wheel. Thanks to a drive side chain stay utilizing a machined alloy beam behind the chain rings Specialized created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length
| Frame | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Seat Binder | Alloy, 30.8mm |
| Fork | Future Shock 1.5 w/Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| Front Brake | SRAM Apex |
| Rear Brake | SRAM Apex |
| Shift Levers | SRAM Apex 1x12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM Apex Eagle 12-speed |
| Cassette | SRAM PG-1210 Eagle, 11-50t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | SRAM Apex DUB Wide |
| Chainrings | 40T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA |
| Front Wheel | AXIS Elite Disc |
| Front Tire | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Rear Tire | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Rear Wheel | AXIS Elite Disc |
| Inner Tubes | Presta valve, 48mm |
| Stem | Future Stem, Comp |
| Handlebars | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Tape | Supacaz Suave |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
Information provided by manufacturer















