Specialized Diverge E5 Elite 2023 Redwood/White/Chrome
The new Diverge is the ultimate bike for those seeking adventure on gravel back roads or looking to toe the start line at their first gravel race. It's a versatile ride that's quick and lively, yet stable and confidence-inspiring on rough terrain, thanks to its all-new gravel geometry and category-leading tire clearance. The Diverge Elite E5 boasts a premium E5 alloy frame and a full carbon FACT fork for a fast, confident, and comfortable ride. The Diverge Comp E5 takes it up a notch with a light, lively, and versatile ride ready to attack any surface. The bike's progressive geometry features a slacker head tube and a longer offset fork, which creates incredible confidence with a planted feeling in the dirt. The Diverge also has plenty of rack mounts for added convenience, and its whopping 47mm tire clearance with a 700c wheel and 2.1” with a 650b wheel unlocks the bike's capability without compromising on design.
Bike Specs
| Frame | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Seat Binder | Alloy, 30.8mm |
| Fork | FACT carbon, full carbon steerer, 12x100 mm thru-axle, flat-mount disc |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Stem | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| Tape | Specialized S-Wrap |
| Saddle | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| Front Brake | Shimano GRX RX400, Hydraulic disc |
| Rear Brake | Shimano GRX RX400, Hydraulic disc |
| Shift Levers | Shimano GRX RX400 hydraulic brake levers, 2x10 speed mechanical shifting |
| Front Derailleur | Shimano GRX RX400, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX400, 10-speed |
| Cassette | Shimano CS-HG50-10, 10-Speed 11-36t |
| Crankset | Shimano GRX RX600 |
| Chainrings | 46/30T |
| Bottom Bracket | Shimano 68mm threaded |
| Chain | KMC X10, 10-speed w/ reusable Missing Link™ |
| Front Wheel | AXIS Elite Disc |
| Rear Wheel | AXIS Elite Disc |
| Front Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Rear Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
Information provided by manufacturer
Original: $1,890.51
-65%$1,890.51
$661.68
Description
The new Diverge is the ultimate bike for those seeking adventure on gravel back roads or looking to toe the start line at their first gravel race. It's a versatile ride that's quick and lively, yet stable and confidence-inspiring on rough terrain, thanks to its all-new gravel geometry and category-leading tire clearance. The Diverge Elite E5 boasts a premium E5 alloy frame and a full carbon FACT fork for a fast, confident, and comfortable ride. The Diverge Comp E5 takes it up a notch with a light, lively, and versatile ride ready to attack any surface. The bike's progressive geometry features a slacker head tube and a longer offset fork, which creates incredible confidence with a planted feeling in the dirt. The Diverge also has plenty of rack mounts for added convenience, and its whopping 47mm tire clearance with a 700c wheel and 2.1” with a 650b wheel unlocks the bike's capability without compromising on design.
Bike Specs
| Frame | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Seat Binder | Alloy, 30.8mm |
| Fork | FACT carbon, full carbon steerer, 12x100 mm thru-axle, flat-mount disc |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Stem | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| Tape | Specialized S-Wrap |
| Saddle | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| Front Brake | Shimano GRX RX400, Hydraulic disc |
| Rear Brake | Shimano GRX RX400, Hydraulic disc |
| Shift Levers | Shimano GRX RX400 hydraulic brake levers, 2x10 speed mechanical shifting |
| Front Derailleur | Shimano GRX RX400, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX400, 10-speed |
| Cassette | Shimano CS-HG50-10, 10-Speed 11-36t |
| Crankset | Shimano GRX RX600 |
| Chainrings | 46/30T |
| Bottom Bracket | Shimano 68mm threaded |
| Chain | KMC X10, 10-speed w/ reusable Missing Link™ |
| Front Wheel | AXIS Elite Disc |
| Rear Wheel | AXIS Elite Disc |
| Front Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Rear Tire | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
Information provided by manufacturer
















