Specialized Diverge Sport Carbon Bike 2025 Carbon/Blue Onyx
The Specialized Diverge Sport Carbon is built for versatility with a FACT 8r carbon frame, Future Shock 1.5 suspension, and progressive gravel geometry for stability and control on rough terrain. With clearance for up to 47mm tires on 700c wheels and multiple rack mounts, it’s designed for everything from fast gravel races to long-distance bikepacking. Pathfinder Pro 42mm tires and a lightweight yet capable frame ensure efficient power transfer, confidence on descents, and comfort over varied surfaces.
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30.8mm |
| Frame | Specialized Diverge FACT 8r carbon, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | Future Shock 1.5 w/Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| Front Brake | Shimano GRX RX400 |
| Rear Brake | Shimano GRX RX400 |
| Chainrings | 46/30T |
| Cassette | Shimano 105 12-speed 11-36 |
| Crankset | Shimano GRX RX610 |
| Front Derailleur | Shimano GRX RX820 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX820, 12-speed |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Shift Levers | Shimano GRX RX610, 2x12-speed |
| Chain | Shimano SLX, M7100, 12-speed |
| Front Wheel | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Rear Wheel | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Front Tire | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Rear Tire | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SeatPost | Carbon, single-bolt, 27.2mm |
| Stem | Future Stem, Comp |
| Handlebars | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
Information provided by manufacturer
Original: $2,909.60
-65%$2,909.60
$1,018.36
Description
The Specialized Diverge Sport Carbon is built for versatility with a FACT 8r carbon frame, Future Shock 1.5 suspension, and progressive gravel geometry for stability and control on rough terrain. With clearance for up to 47mm tires on 700c wheels and multiple rack mounts, it’s designed for everything from fast gravel races to long-distance bikepacking. Pathfinder Pro 42mm tires and a lightweight yet capable frame ensure efficient power transfer, confidence on descents, and comfort over varied surfaces.
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30.8mm |
| Frame | Specialized Diverge FACT 8r carbon, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | Future Shock 1.5 w/Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| Front Brake | Shimano GRX RX400 |
| Rear Brake | Shimano GRX RX400 |
| Chainrings | 46/30T |
| Cassette | Shimano 105 12-speed 11-36 |
| Crankset | Shimano GRX RX610 |
| Front Derailleur | Shimano GRX RX820 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX820, 12-speed |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Shift Levers | Shimano GRX RX610, 2x12-speed |
| Chain | Shimano SLX, M7100, 12-speed |
| Front Wheel | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Rear Wheel | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Front Tire | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Rear Tire | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SeatPost | Carbon, single-bolt, 27.2mm |
| Stem | Future Stem, Comp |
| Handlebars | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
Information provided by manufacturer
















