Specialized Enduro Comp 2023 Brown Tint Carbon/Harvest Gold
The Enduro Comp offers excellent value for money with a full-carbon frame similar to the higher-end Expert and Elite models, equipped with powerful four-piston disc brakes, a wide-range 1X drivetrain, and capable RockShox suspension. The bike boasts downhill DNA, with a rearward axle path to reduce wheel hang-up on big impacts, a low- and forward-positioned shock for high-speed confidence, and balanced chassis stiffness for precise steering and tracking. The bike is surprisingly fast thanks to increased anti-squat, re-directed chainstay and upper shock linkages, and a progressive geometry designed for both uphill and downhill riding. The new sizing style allows for a better fit, with a slacker head angle, longer reach, and steeper seat tube across the line.
Bike Specs
| Chainrings | 32T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | SRAM X1 6K Eagle, DUB, 170mm, 32T |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SRL LE lever, |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, 29 S-Sizing Enduro Race Geometry, SWAT™ Door integration, threaded |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Coil Select Plus, Rx Trail Tune, 205x60, Trunnion |
| Fork | RockShox Zeb Select, Charger RC damper, 15x110mm, 44mm offset, 170mm of travel |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
Information provided by manufacturer
Original: $4,363.67
-65%$4,363.67
$1,527.28
Description
The Enduro Comp offers excellent value for money with a full-carbon frame similar to the higher-end Expert and Elite models, equipped with powerful four-piston disc brakes, a wide-range 1X drivetrain, and capable RockShox suspension. The bike boasts downhill DNA, with a rearward axle path to reduce wheel hang-up on big impacts, a low- and forward-positioned shock for high-speed confidence, and balanced chassis stiffness for precise steering and tracking. The bike is surprisingly fast thanks to increased anti-squat, re-directed chainstay and upper shock linkages, and a progressive geometry designed for both uphill and downhill riding. The new sizing style allows for a better fit, with a slacker head angle, longer reach, and steeper seat tube across the line.
Bike Specs
| Chainrings | 32T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | SRAM X1 6K Eagle, DUB, 170mm, 32T |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SRL LE lever, |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, 29 S-Sizing Enduro Race Geometry, SWAT™ Door integration, threaded |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Coil Select Plus, Rx Trail Tune, 205x60, Trunnion |
| Fork | RockShox Zeb Select, Charger RC damper, 15x110mm, 44mm offset, 170mm of travel |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
Information provided by manufacturer















