Specialized Enduro Comp Carbon 29 2024 Gloss Dove Grey / Smoke
The Specialized Enduro Comp Carbon 29 offers outstanding value with a full-carbon frame akin to higher-tier models, featuring robust components like four-piston disc brakes and RockShox suspension. Sharing DNA with the downhill Demo, its rearward axle path minimizes wheel hang-up, while a low-positioned shock enhances stability at high speeds, delivering precision and control on challenging trails. Enhanced acceleration comes from increased anti-squat and redesigned chainstay angles, making for a more efficient ride, complemented by a progressive geometry that ensures a balanced fit for both climbing and descending.
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, 29 S3 Enduro Race Geometry, SWAT™ Door integration, threaded BB, internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 170mm of travel |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | Rock Shox Super Deluxe Select Plus, 205x60, Trunnion |
| Fork | RockShox Zeb Select, Charger RC damper, 15x110mm, 44mm offset, 170mm of travel |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SRL LE lever, 34.9mm, S2-S3:150mm, S4-S5:170mm |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 800mm width |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | SRAM X1 6K, DUB, 170mm |
| Chainrings | 30T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
Information provided by manufacturer
Original: $4,000.71
-65%$4,000.71
$1,400.25
Description
The Specialized Enduro Comp Carbon 29 offers outstanding value with a full-carbon frame akin to higher-tier models, featuring robust components like four-piston disc brakes and RockShox suspension. Sharing DNA with the downhill Demo, its rearward axle path minimizes wheel hang-up, while a low-positioned shock enhances stability at high speeds, delivering precision and control on challenging trails. Enhanced acceleration comes from increased anti-squat and redesigned chainstay angles, making for a more efficient ride, complemented by a progressive geometry that ensures a balanced fit for both climbing and descending.
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, 29 S3 Enduro Race Geometry, SWAT™ Door integration, threaded BB, internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 170mm of travel |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | Rock Shox Super Deluxe Select Plus, 205x60, Trunnion |
| Fork | RockShox Zeb Select, Charger RC damper, 15x110mm, 44mm offset, 170mm of travel |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SRL LE lever, 34.9mm, S2-S3:150mm, S4-S5:170mm |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 800mm width |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | SRAM X1 6K, DUB, 170mm |
| Chainrings | 30T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
Information provided by manufacturer















