Specialized Jett 16 Single Speed Bike 2023
Kids grow quickly and finding the perfect bike fit can be challenging. The Jett bike is designed to accommodate growth spurts and keep kids riding comfortably for longer. Through research on how kids grow, the Jett features child-specific touchpoints and adjustable handlebars for reach as kids' arms lengthen. The saddle and grips are appropriately sized for children, with handbrakes on both the 16" and 20" models. The Jett is also one of the lightest bikes available, making it easy for kids to ride. With the Jett, you won't have to worry about finding a new bike every time your child grows.
Bike Specs
| Cassette | 16t Freewheel |
| Chainrings | 26T |
| Crankset | Forged Alloy, Square Taper, Single Speed, w/ Chainguard |
| Chain | KMC Z1 EPT (Anti-Rust) |
| Bottom Bracket | Square taper, Plastic cups, 113mm spindle |
| Stem | 3D Forged Aluminum, 35mm length, 6 degree rise, 25.4mm clamp diameter |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, Double Butted, 40mm Rise, 5-degree Backsweep, 580mm Width, 25.4mm Clamp Diameter, 19mm Bar End Diameter |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt, 14mm offset, 27.2mm |
| Saddle | Kids Bridge Saddle, 130mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, 19mm bar end diameter, Slip-On |
| Fork | A1 Premium Butted Alloy, Alloy steerer, V-Brake |
| Frame | A1 Premium Butted Alloy, unisex frame, internal cable routing, 110x10mm dropouts |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Rims | Alloy, 14mm Depth, 23mm Internal Width, 28H |
| Front Hub | Alloy, Loose Ball Bearings, Bolt type, 100mm Spacing, 28H |
| Rear Hub | Alloy, Loose Ball Bearings, Bolt type, 110mm Spacing, 28H |
| Front Tire | Pathfinder Sport, 16x2.0" |
| Rear Tire | Pathfinder Sport, 16x2.0" |
| Inner Tubes | Schrader, 32mm valve |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Pedals | Nylon platform w/ reflectors |
| Rear Brake | V-brake w/ tool-less reach adjust brake lever |
| Front Brake | V-brake w/ tool-less reach adjust brake lever |
Information provided by manufacturer
Original: $280.84
-65%$280.84
$98.29


Description
Kids grow quickly and finding the perfect bike fit can be challenging. The Jett bike is designed to accommodate growth spurts and keep kids riding comfortably for longer. Through research on how kids grow, the Jett features child-specific touchpoints and adjustable handlebars for reach as kids' arms lengthen. The saddle and grips are appropriately sized for children, with handbrakes on both the 16" and 20" models. The Jett is also one of the lightest bikes available, making it easy for kids to ride. With the Jett, you won't have to worry about finding a new bike every time your child grows.
Bike Specs
| Cassette | 16t Freewheel |
| Chainrings | 26T |
| Crankset | Forged Alloy, Square Taper, Single Speed, w/ Chainguard |
| Chain | KMC Z1 EPT (Anti-Rust) |
| Bottom Bracket | Square taper, Plastic cups, 113mm spindle |
| Stem | 3D Forged Aluminum, 35mm length, 6 degree rise, 25.4mm clamp diameter |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, Double Butted, 40mm Rise, 5-degree Backsweep, 580mm Width, 25.4mm Clamp Diameter, 19mm Bar End Diameter |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt, 14mm offset, 27.2mm |
| Saddle | Kids Bridge Saddle, 130mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, 19mm bar end diameter, Slip-On |
| Fork | A1 Premium Butted Alloy, Alloy steerer, V-Brake |
| Frame | A1 Premium Butted Alloy, unisex frame, internal cable routing, 110x10mm dropouts |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Rims | Alloy, 14mm Depth, 23mm Internal Width, 28H |
| Front Hub | Alloy, Loose Ball Bearings, Bolt type, 100mm Spacing, 28H |
| Rear Hub | Alloy, Loose Ball Bearings, Bolt type, 110mm Spacing, 28H |
| Front Tire | Pathfinder Sport, 16x2.0" |
| Rear Tire | Pathfinder Sport, 16x2.0" |
| Inner Tubes | Schrader, 32mm valve |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Pedals | Nylon platform w/ reflectors |
| Rear Brake | V-brake w/ tool-less reach adjust brake lever |
| Front Brake | V-brake w/ tool-less reach adjust brake lever |
Information provided by manufacturer















