Specialized Kids Riprock 24 Dark Moss Green
Confidence grows from comfort and control, and the Riprock 24 is tuned to deliver both with kids-specific geometry and modern trail capability. A lightweight alloy frame, hydraulic disc brakes, and 2.35" Ground Control tires give young riders the tools they need to explore tougher trails with stability and stopping power. Features like shorter crank arms, narrow grips, and a wide-range 9-speed drivetrain make this bike approachable, responsive, and ready to progress.
| Frame | A1 Premium Butted Alloy, unisex frame, internal cable routing, 148mm thru-axle, 30.9mm dropper post ready, replaceable derailleur hanger compatible |
| Seat Binder | Bolt-type, 34.9mm |
| Fork | A1 Premium Butted Alloy, Alloy steerer, 15x110 mm, W/Mini Fender |
| Front Brake | Promax DSK-926, Hydraulic Disc Brake, 160mm Rotor, Adjustable Reach |
| Rear Brake | Promax DSK-926, Hydraulic Disc Brake, 160mm Rotor, Adjustable Reach |
| Shift Levers | microSHIFT Advent Quick Trigger SL-M6190, 9-Speed, short reach triggers for easy operation |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent, RD-M6195M, w/ clutch |
| Cassette | microSHIFT Advent CS-H094, 11-42T, 9-speed |
| Chain | KMC X9EPT, 9-speed, anti-corrosion coating w/ reusable Missing Link™ |
| Crankset | Forged Alloy, 115mm length, narrow Q-factor, w/ chainguard |
| Chainrings | 40T |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 68mm |
| Rims | Alloy, 16mm depth, 25mm internal width, 28H |
| Front Hub | Alloy, 6-Bolt, 28H, 15x110 Boost |
| Rear Hub | Alloy, 6-Bolt, 28H, 12x148 Boost, 11-speed compatiable |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Ground Control Sport, 24x2.35" |
| Rear Tire | Ground Control Sport, 24x2.35" |
| Inner Tubes | OE Standard 32mm PV 24x2.0-2.4 |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Handlebars | Double-butted alloy, 9-degree backsweep, 31.8mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Saddle | Kids Bridge Saddle, 130mm |
| SeatPost | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Pedals | Nylon platform w/ reflectors |
Information provided by manufacturer
Original: $654.65
-65%$654.65
$229.13
Description
Confidence grows from comfort and control, and the Riprock 24 is tuned to deliver both with kids-specific geometry and modern trail capability. A lightweight alloy frame, hydraulic disc brakes, and 2.35" Ground Control tires give young riders the tools they need to explore tougher trails with stability and stopping power. Features like shorter crank arms, narrow grips, and a wide-range 9-speed drivetrain make this bike approachable, responsive, and ready to progress.
| Frame | A1 Premium Butted Alloy, unisex frame, internal cable routing, 148mm thru-axle, 30.9mm dropper post ready, replaceable derailleur hanger compatible |
| Seat Binder | Bolt-type, 34.9mm |
| Fork | A1 Premium Butted Alloy, Alloy steerer, 15x110 mm, W/Mini Fender |
| Front Brake | Promax DSK-926, Hydraulic Disc Brake, 160mm Rotor, Adjustable Reach |
| Rear Brake | Promax DSK-926, Hydraulic Disc Brake, 160mm Rotor, Adjustable Reach |
| Shift Levers | microSHIFT Advent Quick Trigger SL-M6190, 9-Speed, short reach triggers for easy operation |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent, RD-M6195M, w/ clutch |
| Cassette | microSHIFT Advent CS-H094, 11-42T, 9-speed |
| Chain | KMC X9EPT, 9-speed, anti-corrosion coating w/ reusable Missing Link™ |
| Crankset | Forged Alloy, 115mm length, narrow Q-factor, w/ chainguard |
| Chainrings | 40T |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 68mm |
| Rims | Alloy, 16mm depth, 25mm internal width, 28H |
| Front Hub | Alloy, 6-Bolt, 28H, 15x110 Boost |
| Rear Hub | Alloy, 6-Bolt, 28H, 12x148 Boost, 11-speed compatiable |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Ground Control Sport, 24x2.35" |
| Rear Tire | Ground Control Sport, 24x2.35" |
| Inner Tubes | OE Standard 32mm PV 24x2.0-2.4 |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Handlebars | Double-butted alloy, 9-degree backsweep, 31.8mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Saddle | Kids Bridge Saddle, 130mm |
| SeatPost | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Pedals | Nylon platform w/ reflectors |
Information provided by manufacturer
















