Specialized Turbo Levo Alloy 2023 Oasis/Black
Experience unparalleled trail performance with the Specialized Levo Alloy. Built upon a 40-year legacy of mountain bike innovation, the Levo combines Turbo Full Power 2.2 motor technology with a 500Wh battery, delivering up to five hours of ride time and 90 Nm of torque. With adjustable geometry, mixed-wheel sizing, and 150mm of rear travel, the Levo offers a stable and natural ride, empowering riders of all sizes and styles to conquer any terrain with confidence and ease.
Bike Specs
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Alloy, 35mm diameter, 780mm width, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SeatPost | TranzX dropper, 34.9mm, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm. S4-S5: 170mm, S6- 200mm |
| Rear Derailleur | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM SL SX Eagle, 12-speed |
| Crankset | Praxis Forged/Custom Offset/ISIS Spindle Interface, 160mm |
| Chainrings | SRAM X-Sync Eagle, 104 BCD, 32T, steel |
| Rims | Specialized 29F, 27.5 R, hookless alloy, 29mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.6" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Frame | Specialized M5 premium alloy, BB height adjust, S-Sizing, internal cable routing, 150mm travel, 148mm spacing |
| Motor | Specialized Turbo Full Power System 2.2 Motor |
| UI/Remote | Specialized TCU, 10-LED State of charge, 3-LED Ride Mode display, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Battery | Specialized M3-500, Integrated battery, 500Wh |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Select R, rebound adjust, S1: 52.5x210mm, S2-S6: 55x210mm |
| Fork | RockShox 35 Silver, 35mm stanchion, Turnkey damper, S1: 150mm travel, S2-S6: 160mm travel |
| Front Brake | SRAM Guide RE, S1-S3: 200mm, S4-S6: 220mm |
| Rear Brake | SRAM Guide RE, 200mm |
Information provided by manufacturer





Description
Experience unparalleled trail performance with the Specialized Levo Alloy. Built upon a 40-year legacy of mountain bike innovation, the Levo combines Turbo Full Power 2.2 motor technology with a 500Wh battery, delivering up to five hours of ride time and 90 Nm of torque. With adjustable geometry, mixed-wheel sizing, and 150mm of rear travel, the Levo offers a stable and natural ride, empowering riders of all sizes and styles to conquer any terrain with confidence and ease.
Bike Specs
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Alloy, 35mm diameter, 780mm width, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SeatPost | TranzX dropper, 34.9mm, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm. S4-S5: 170mm, S6- 200mm |
| Rear Derailleur | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM SL SX Eagle, 12-speed |
| Crankset | Praxis Forged/Custom Offset/ISIS Spindle Interface, 160mm |
| Chainrings | SRAM X-Sync Eagle, 104 BCD, 32T, steel |
| Rims | Specialized 29F, 27.5 R, hookless alloy, 29mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.6" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Frame | Specialized M5 premium alloy, BB height adjust, S-Sizing, internal cable routing, 150mm travel, 148mm spacing |
| Motor | Specialized Turbo Full Power System 2.2 Motor |
| UI/Remote | Specialized TCU, 10-LED State of charge, 3-LED Ride Mode display, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Battery | Specialized M3-500, Integrated battery, 500Wh |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Select R, rebound adjust, S1: 52.5x210mm, S2-S6: 55x210mm |
| Fork | RockShox 35 Silver, 35mm stanchion, Turnkey damper, S1: 150mm travel, S2-S6: 160mm travel |
| Front Brake | SRAM Guide RE, S1-S3: 200mm, S4-S6: 220mm |
| Rear Brake | SRAM Guide RE, 200mm |
Information provided by manufacturer












