Specialized Rockhopper 29 Bike 2023
The all-new Rockhopper 29 offers better performance and value by utilizing size-specific Rx Tune suspension and ideal wheel sizes for each rider. This added performance doesn't come with an increased price, as Shimano and MicroSHIFT have teamed up to provide a robust 2x8 drivetrain that can handle any terrain. Additionally, the Radius CX7 mechanical disc brakes provide confident stopping power, making the Rockhopper 29 a great choice for any rider looking for a high-performance and affordable mountain bike.
Bike Specs
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Seat Binder | Alloy, quick release, 34.9 |
| Fork | SR Suntour XCE 29, 28mm stanchions, Rx Tune, coil spring, QR, 90/100mm travel (size-specific), 46mm offset |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Stout Mini Rise, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grips | Specialized MTB Grip, lock-on |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Front Brake | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
| Rear Brake | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
| Front Derailleur | microSHIFT FD-M462, 2-speed |
| Rear Derailleur | Microshift Mezzo, 8spd |
| Shift Levers | microSHIFT, TS39-8R, 2x8-speed |
| Cassette | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| Chain | KMC X8 EPT, anti-rust coating, 8-speed w/ reusable Missing Link™ |
| Crankset | Stout 2x, forged alloy |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Pedals | SBC-54 Flat pedal |
| Rims | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| Front Hub | Formula 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release, 32H |
| Rear Hub | Formula SP-2125, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| Rear Tire | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| Inner Tubes | Schrader, 40mm valve |
Information provided by manufacturer
Original: $509.17
-65%$509.17
$178.21

Description
The all-new Rockhopper 29 offers better performance and value by utilizing size-specific Rx Tune suspension and ideal wheel sizes for each rider. This added performance doesn't come with an increased price, as Shimano and MicroSHIFT have teamed up to provide a robust 2x8 drivetrain that can handle any terrain. Additionally, the Radius CX7 mechanical disc brakes provide confident stopping power, making the Rockhopper 29 a great choice for any rider looking for a high-performance and affordable mountain bike.
Bike Specs
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Seat Binder | Alloy, quick release, 34.9 |
| Fork | SR Suntour XCE 29, 28mm stanchions, Rx Tune, coil spring, QR, 90/100mm travel (size-specific), 46mm offset |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Stout Mini Rise, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grips | Specialized MTB Grip, lock-on |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Front Brake | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
| Rear Brake | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
| Front Derailleur | microSHIFT FD-M462, 2-speed |
| Rear Derailleur | Microshift Mezzo, 8spd |
| Shift Levers | microSHIFT, TS39-8R, 2x8-speed |
| Cassette | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| Chain | KMC X8 EPT, anti-rust coating, 8-speed w/ reusable Missing Link™ |
| Crankset | Stout 2x, forged alloy |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Pedals | SBC-54 Flat pedal |
| Rims | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| Front Hub | Formula 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release, 32H |
| Rear Hub | Formula SP-2125, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| Rear Tire | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| Inner Tubes | Schrader, 40mm valve |
Information provided by manufacturer















