Specialized Rockhopper Comp 29 2024 Obsidian/Metallic Obsidian
Embark on an adventure with the Specialized Rockhopper Comp 29 2024, a trail-blazing sensation designed for thrill-seekers. Featuring a Premium A1 Aluminum frame, this bike introduces a captivating narrative with hydroformed top and downtubes, internal cable routing, and dropper-post compatibility for a lightweight yet durable performance. The SR Suntour XCM fork with custom Multi-Circuit damping, Stout wheelset, Tektro hydraulic stoppers, and Shimano's 1x10 drivetrain create a supporting cast that ensures a reliable and suspenseful ride. Tailored to perfection, the Rockhopper guarantees optimal fit and performance by pairing each frame size with the ideal wheel size, while Tektro hydraulic disc brakes and a Shimano drivetrain deliver a powerful yet refined package. Complete with a sturdy frame, sleek design, and a weight of 13.92kg (30 lb, 11 oz), the Rockhopper Comp promises an enthralling journey for every outdoor enthusiast.
Specifications
| SeatPost | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Handlebars | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Seat Binder | Alloy, quick release, 34.9 |
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Rear Tire | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| Front Tire | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| Front Hub | Formula DC-20, 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Rear Hub | Formula DC-22, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Inner Tubes | Presta, 40mm valve |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Rims | Stout Alloy, hookless, Tubeless ready, 25mm inner width |
| Chain | KMC, X10, EPT anti-corrosion coating, 10-speed w/ Missing Link™ |
| Rear Derailleur | Shimano Deore, RD-M5120, 10-speed |
| Shift Levers | Shimano Deore, RapidFire Plus, 10-speed |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Crankset | Stout 1x, forged alloy |
| Cassette | Sunrace, 11-46t, 10-speed |
| Pedals | SBC-54 Flat pedal |
| Fork | SR Suntour XCM 29, 30mm Stanchions, Rx Tune, coil spring, custom Multi-Circuit damping w/lockout, QR, 90/100mm travel (size-specific), 46mm offset |
| Rear Brake | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 160mm |
| Front Brake | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 160mm |
| Weight | 13.92kg (30 lb, 11 oz) |
| Weight Size | MD |
Information provided by manufacturer




Description
Embark on an adventure with the Specialized Rockhopper Comp 29 2024, a trail-blazing sensation designed for thrill-seekers. Featuring a Premium A1 Aluminum frame, this bike introduces a captivating narrative with hydroformed top and downtubes, internal cable routing, and dropper-post compatibility for a lightweight yet durable performance. The SR Suntour XCM fork with custom Multi-Circuit damping, Stout wheelset, Tektro hydraulic stoppers, and Shimano's 1x10 drivetrain create a supporting cast that ensures a reliable and suspenseful ride. Tailored to perfection, the Rockhopper guarantees optimal fit and performance by pairing each frame size with the ideal wheel size, while Tektro hydraulic disc brakes and a Shimano drivetrain deliver a powerful yet refined package. Complete with a sturdy frame, sleek design, and a weight of 13.92kg (30 lb, 11 oz), the Rockhopper Comp promises an enthralling journey for every outdoor enthusiast.
Specifications
| SeatPost | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Handlebars | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Seat Binder | Alloy, quick release, 34.9 |
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Rear Tire | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| Front Tire | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| Front Hub | Formula DC-20, 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Rear Hub | Formula DC-22, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Inner Tubes | Presta, 40mm valve |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Rims | Stout Alloy, hookless, Tubeless ready, 25mm inner width |
| Chain | KMC, X10, EPT anti-corrosion coating, 10-speed w/ Missing Link™ |
| Rear Derailleur | Shimano Deore, RD-M5120, 10-speed |
| Shift Levers | Shimano Deore, RapidFire Plus, 10-speed |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Crankset | Stout 1x, forged alloy |
| Cassette | Sunrace, 11-46t, 10-speed |
| Pedals | SBC-54 Flat pedal |
| Fork | SR Suntour XCM 29, 30mm Stanchions, Rx Tune, coil spring, custom Multi-Circuit damping w/lockout, QR, 90/100mm travel (size-specific), 46mm offset |
| Rear Brake | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 160mm |
| Front Brake | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 160mm |
| Weight | 13.92kg (30 lb, 11 oz) |
| Weight Size | MD |
Information provided by manufacturer
















