Specialized Rockhopper Comp 29 Bike 2025 Oak Green Metallic/Smoke
The Specialized Rockhopper Comp 29 is built around a lightweight yet durable Premium A1 Aluminum frame with hydroformed tubing for strength, low weight, and improved standover clearance. A RockShox Judy fork provides capable suspension, while Shimano's wide-range 1x10 drivetrain and BR-MT200 hydraulic disc brakes ensure smooth shifting and reliable stopping power. The optimized wheel sizing pairs each frame with the best-handling setup, rolling on durable Specialized Alloy rims with Formula hubs for a confident ride on varied terrain.
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Seat Binder | Alloy, quick release, 34.9 |
| Fork | RockShox Judy, Solo Air, Turnkey damper, 46mm offset, QR, 80/90/100mm travel (size-specific), steel steerer |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc ,180/160mm |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 160 mm |
| Shift Levers | Shimano Deore, RapidFire Plus, 10-speed |
| Rear Derailleur | Shimano Deore, RD-M5120, 10-speed |
| Cassette | Sunrace, 11-46t, 10spd |
| Chain | KMC, X10, EPT anti-corrosion coating, 10-speed w/ Missing Link™ |
| Crankset | Stout 1x, forged alloy |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Rims | Specialized Alloy, hookless, Tubeless ready, 25mm inner width |
| Front Hub | Formula DC-20, 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Rear Hub | Formula DC-22, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Fast Trak Sport, 650b/29x2.35" |
| Rear Tire | Fast Trak Sport, 650b/29x2.35" |
| Inner Tubes | Standard 40mm PV 650B/29x1.75-2.4 |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Handlebars | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
Information provided by manufacturer
Original: $669.20
-65%$669.20
$234.22
Description
The Specialized Rockhopper Comp 29 is built around a lightweight yet durable Premium A1 Aluminum frame with hydroformed tubing for strength, low weight, and improved standover clearance. A RockShox Judy fork provides capable suspension, while Shimano's wide-range 1x10 drivetrain and BR-MT200 hydraulic disc brakes ensure smooth shifting and reliable stopping power. The optimized wheel sizing pairs each frame with the best-handling setup, rolling on durable Specialized Alloy rims with Formula hubs for a confident ride on varied terrain.
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Seat Binder | Alloy, quick release, 34.9 |
| Fork | RockShox Judy, Solo Air, Turnkey damper, 46mm offset, QR, 80/90/100mm travel (size-specific), steel steerer |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc ,180/160mm |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 160 mm |
| Shift Levers | Shimano Deore, RapidFire Plus, 10-speed |
| Rear Derailleur | Shimano Deore, RD-M5120, 10-speed |
| Cassette | Sunrace, 11-46t, 10spd |
| Chain | KMC, X10, EPT anti-corrosion coating, 10-speed w/ Missing Link™ |
| Crankset | Stout 1x, forged alloy |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Rims | Specialized Alloy, hookless, Tubeless ready, 25mm inner width |
| Front Hub | Formula DC-20, 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Rear Hub | Formula DC-22, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Fast Trak Sport, 650b/29x2.35" |
| Rear Tire | Fast Trak Sport, 650b/29x2.35" |
| Inner Tubes | Standard 40mm PV 650B/29x1.75-2.4 |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Handlebars | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
Information provided by manufacturer















