Specialized Rockhopper Sport 29 Bike 2025 Black Liquid Metal/White
Built on a lightweight Premium A1 Aluminum frame with hydroformed tubing, the Rockhopper Sport 29 delivers strength, agility, and dropper-post compatibility. A custom-tuned SR SunTour XCM fork with Multi-Circuit damping provides size-specific travel for consistent geometry and handling across all frame sizes. Shimano CUES shifting, Tektro hydraulic disc brakes, and a durable 1x drivetrain ensure smooth control and reliable performance on any terrain.
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Seat Binder | Alloy, quick release, 34.9 |
| Fork | SR Suntour XCM 29, 30mm stanchions, Rx Tune, coil spring, QR, 90/100mm travel (size-specific), 42mm offset |
| Front Brake | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 180/160mm |
| Rear Brake | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 160mm |
| Shift Levers | Shimano CUES SL-U4000-9R,RAPIDFIRE PLUS |
| Rear Derailleur | SHIMANO REAR DERAILLEUR, RD-U4000, CUES, GS 9-SPEED, TOP NORMAL, SHADOW DESIGN |
| Cassette | SHIMANO CUES CS-LG300-9, 9-SPEED, 11-41T |
| Chain | SHIMANO CN-LG500, W/QUICK-LINK |
| Crankset | Stout 1x, forged alloy |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Rims | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| Front Hub | Formula SP-2120 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Rear Hub | Formula SP-2125, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Fast Trak Sport, 650b/29x2.35" |
| Rear Tire | Fast Trak Sport, 650b/29x2.35" |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 650B/29x1.75-2.4 |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Stout Mini Rise, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Pedals | Specialized Flat Pedal |
Information provided by manufacturer
Original: $581.91
-65%$581.91
$203.67
Description
Built on a lightweight Premium A1 Aluminum frame with hydroformed tubing, the Rockhopper Sport 29 delivers strength, agility, and dropper-post compatibility. A custom-tuned SR SunTour XCM fork with Multi-Circuit damping provides size-specific travel for consistent geometry and handling across all frame sizes. Shimano CUES shifting, Tektro hydraulic disc brakes, and a durable 1x drivetrain ensure smooth control and reliable performance on any terrain.
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Seat Binder | Alloy, quick release, 34.9 |
| Fork | SR Suntour XCM 29, 30mm stanchions, Rx Tune, coil spring, QR, 90/100mm travel (size-specific), 42mm offset |
| Front Brake | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 180/160mm |
| Rear Brake | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 160mm |
| Shift Levers | Shimano CUES SL-U4000-9R,RAPIDFIRE PLUS |
| Rear Derailleur | SHIMANO REAR DERAILLEUR, RD-U4000, CUES, GS 9-SPEED, TOP NORMAL, SHADOW DESIGN |
| Cassette | SHIMANO CUES CS-LG300-9, 9-SPEED, 11-41T |
| Chain | SHIMANO CN-LG500, W/QUICK-LINK |
| Crankset | Stout 1x, forged alloy |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Rims | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| Front Hub | Formula SP-2120 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Rear Hub | Formula SP-2125, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Fast Trak Sport, 650b/29x2.35" |
| Rear Tire | Fast Trak Sport, 650b/29x2.35" |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 650B/29x1.75-2.4 |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Stout Mini Rise, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Pedals | Specialized Flat Pedal |
Information provided by manufacturer















