Specialized Roubaix Bike 2025 Rusted Red/Obsidian
The Specialized Roubaix SL8 is engineered for endurance, featuring Future Shock 3.0 for unmatched comfort, offering 20mm of travel to smooth out rough terrain while keeping the rider stable and in control. With the Pavé seatpost and AfterShock technology, this bike delivers optimized compliance, reducing impact by 53% compared to competitors for a faster, more efficient ride. Capable of handling everything from rough roads to light gravel with tire clearance up to 40mm, the Roubaix SL8 offers exceptional versatility and performance, all in a lightweight, aero frame built for long-distance comfort and speed.
| Frame | FACT 10R, Rider First Engineered™ (RFE), FreeFoil Shape Library tubes, threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano Tiagra Hydraulic Disc, 160mm |
| Rear Brake | Shimano Tiagra Hydraulic Disc, 160mm |
| Shift Levers | Shimano Tiagra 4720, Hydraulic Disc |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7100, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimnao Tiagra |
| Cassette | Shimano Tiagra, 10-speed, 11-34T |
| Chain | KMC X10, 10-Speed |
| Crankset | Shimano Tiagra, 10-Speed |
| Chainrings | 50/34 |
| Bottom Bracket | Shimano BSA |
| Front Wheel | Axis Elite Disc |
| Front Tire | Road Sport, 700x32c |
| Rear Tire | Road Sport, 700x32c |
| Rear Wheel | Axis Elite Disc |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Stem | Future Stem Comp |
| Handlebars | Specialized Hover Comp, Alloy, 125mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| Tape | Roubaix S-Wrap |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SeatPost | S-Works Pave Seat post |
| Seat Binder | Hidden drop clamp |
Information provided by manufacturer
Original: $1,963.98
-65%$1,963.98
$687.39
Description
The Specialized Roubaix SL8 is engineered for endurance, featuring Future Shock 3.0 for unmatched comfort, offering 20mm of travel to smooth out rough terrain while keeping the rider stable and in control. With the Pavé seatpost and AfterShock technology, this bike delivers optimized compliance, reducing impact by 53% compared to competitors for a faster, more efficient ride. Capable of handling everything from rough roads to light gravel with tire clearance up to 40mm, the Roubaix SL8 offers exceptional versatility and performance, all in a lightweight, aero frame built for long-distance comfort and speed.
| Frame | FACT 10R, Rider First Engineered™ (RFE), FreeFoil Shape Library tubes, threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano Tiagra Hydraulic Disc, 160mm |
| Rear Brake | Shimano Tiagra Hydraulic Disc, 160mm |
| Shift Levers | Shimano Tiagra 4720, Hydraulic Disc |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7100, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimnao Tiagra |
| Cassette | Shimano Tiagra, 10-speed, 11-34T |
| Chain | KMC X10, 10-Speed |
| Crankset | Shimano Tiagra, 10-Speed |
| Chainrings | 50/34 |
| Bottom Bracket | Shimano BSA |
| Front Wheel | Axis Elite Disc |
| Front Tire | Road Sport, 700x32c |
| Rear Tire | Road Sport, 700x32c |
| Rear Wheel | Axis Elite Disc |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Stem | Future Stem Comp |
| Handlebars | Specialized Hover Comp, Alloy, 125mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| Tape | Roubaix S-Wrap |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SeatPost | S-Works Pave Seat post |
| Seat Binder | Hidden drop clamp |
Information provided by manufacturer















