Specialized Roubaix SL8 2024 Morning Mist/Smoke
The 2024 Specialized Roubaix SL8, equipped with Future Shock 3.0, redefines endurance road biking. Offering 20mm of smooth, stiction-free travel, this technology ensures a steady, controlled ride, reducing impacts on bars and saddle by 53%. With AfterShock technology, the dropped clamp design and Pavé seatpost optimize vertical compliance, resulting in a scientifically proven 53% reduction in impacts compared to competitors. Boasting endurance geometry, tire clearance up to 38c/40mm, and aero efficiency from the Free Foil library, the Roubaix SL8, at just 950 grams, stands as the epitome of speed, comfort, and capability for any cyclist.
Specifications
| Handlebars | Specialized Hover Comp, Alloy, 125mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Stem | Future Stem Comp |
| Seat Binder | Hidden drop clamp |
| Tape | Roubaix S-Wrap |
| SeatPost | S-Works Pave Seat post |
| Chainrings | 50/34 |
| Chain | KMC X10, 10-Speed |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7100, braze-on |
| Bottom Bracket | Shimano BSA |
| Crankset | Shimano Tiagra, 10-Speed |
| Shift Levers | Shimano Tiagra 4720, Hydraulic Disc |
| Rear Derailleur | Shimnao Tiagra |
| Cassette | Shimano Tiagra, 10-speed, 11-34T |
| Front Wheel | Axis Elite Disc |
| Rear Wheel | Axis Elite Disc |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Front Tire | Road Sport, 700x32c |
| Rear Tire | Road Sport, 700x32c |
| Fork | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Frame | FACT 10R, Rider First Engineered™ (RFE), FreeFoil Shape Library tubes, threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano Tiagra Hydraulic Disc |
| Rear Brake | Shimano Tiagra Hydraulic Disc |
| Weight | 9.46kg (20 lb, 13.7 oz) |
| Weight Size | 56 |
Information provided by manufacturer


Description
The 2024 Specialized Roubaix SL8, equipped with Future Shock 3.0, redefines endurance road biking. Offering 20mm of smooth, stiction-free travel, this technology ensures a steady, controlled ride, reducing impacts on bars and saddle by 53%. With AfterShock technology, the dropped clamp design and Pavé seatpost optimize vertical compliance, resulting in a scientifically proven 53% reduction in impacts compared to competitors. Boasting endurance geometry, tire clearance up to 38c/40mm, and aero efficiency from the Free Foil library, the Roubaix SL8, at just 950 grams, stands as the epitome of speed, comfort, and capability for any cyclist.
Specifications
| Handlebars | Specialized Hover Comp, Alloy, 125mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Stem | Future Stem Comp |
| Seat Binder | Hidden drop clamp |
| Tape | Roubaix S-Wrap |
| SeatPost | S-Works Pave Seat post |
| Chainrings | 50/34 |
| Chain | KMC X10, 10-Speed |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7100, braze-on |
| Bottom Bracket | Shimano BSA |
| Crankset | Shimano Tiagra, 10-Speed |
| Shift Levers | Shimano Tiagra 4720, Hydraulic Disc |
| Rear Derailleur | Shimnao Tiagra |
| Cassette | Shimano Tiagra, 10-speed, 11-34T |
| Front Wheel | Axis Elite Disc |
| Rear Wheel | Axis Elite Disc |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Front Tire | Road Sport, 700x32c |
| Rear Tire | Road Sport, 700x32c |
| Fork | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Frame | FACT 10R, Rider First Engineered™ (RFE), FreeFoil Shape Library tubes, threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano Tiagra Hydraulic Disc |
| Rear Brake | Shimano Tiagra Hydraulic Disc |
| Weight | 9.46kg (20 lb, 13.7 oz) |
| Weight Size | 56 |
Information provided by manufacturer















