Specialized Roubaix Sport 105 Bike 2025 Metallic Obsidian/Birch
The Specialized Roubaix Sport 105 Bike is designed for endurance with Future Shock 3.0, offering 20mm of smooth, stiction-free travel for enhanced control and comfort on rough roads. Featuring a Pavé seatpost with AfterShock technology, it delivers optimized vertical compliance without sacrificing efficiency, ensuring a fast, smooth ride. With a lightweight, aerodynamic frame and tire clearance up to 40mm, the Roubaix Sport excels in performance, handling long rides and varied terrain with confidence and versatility.
| Frame | FACT 10R, Rider First Engineered™ (RFE), FreeFoil Shape Library tubes, threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano 105 Hydraulic Disc, 160mm |
| Rear Brake | Shimano 105 Hydraulic Disc, 160mm |
| Shift Levers | Shimano 105 R7120, Hydraulic Disc |
| Front Derailleur | Shimano 105 mechanical R7100, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimnao 105 mechanical R7100, 12-Speed |
| Cassette | Shimano 105, 12-speed, 11-36T |
| Chain | Shimano 105, 12-Speed |
| Crankset | Shimano 105, 12-Speed |
| Chainrings | 50/34T |
| Bottom Bracket | Shimano BSA |
| Front Tire | S-Works Mondo 2BR, 700x32c |
| Front Wheel | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Rear Tire | S-Works Mondo 2BR, 700x32c |
| Rear Wheel | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Stem | Future Stem Comp |
| Handlebars | Specialized Hover Comp, Alloy, 125mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SeatPost | S-Works Pave Seat post |
| Seat Binder | Hidden drop clamp |
Information provided by manufacturer
Original: $2,182.20
-65%$2,182.20
$763.77
Description
The Specialized Roubaix Sport 105 Bike is designed for endurance with Future Shock 3.0, offering 20mm of smooth, stiction-free travel for enhanced control and comfort on rough roads. Featuring a Pavé seatpost with AfterShock technology, it delivers optimized vertical compliance without sacrificing efficiency, ensuring a fast, smooth ride. With a lightweight, aerodynamic frame and tire clearance up to 40mm, the Roubaix Sport excels in performance, handling long rides and varied terrain with confidence and versatility.
| Frame | FACT 10R, Rider First Engineered™ (RFE), FreeFoil Shape Library tubes, threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano 105 Hydraulic Disc, 160mm |
| Rear Brake | Shimano 105 Hydraulic Disc, 160mm |
| Shift Levers | Shimano 105 R7120, Hydraulic Disc |
| Front Derailleur | Shimano 105 mechanical R7100, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimnao 105 mechanical R7100, 12-Speed |
| Cassette | Shimano 105, 12-speed, 11-36T |
| Chain | Shimano 105, 12-Speed |
| Crankset | Shimano 105, 12-Speed |
| Chainrings | 50/34T |
| Bottom Bracket | Shimano BSA |
| Front Tire | S-Works Mondo 2BR, 700x32c |
| Front Wheel | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Rear Tire | S-Works Mondo 2BR, 700x32c |
| Rear Wheel | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Stem | Future Stem Comp |
| Handlebars | Specialized Hover Comp, Alloy, 125mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SeatPost | S-Works Pave Seat post |
| Seat Binder | Hidden drop clamp |
Information provided by manufacturer
















