Specialized Sirrus X 1.0 Step-Through Bike 2025 Deep Marine/Grey Blue
The Specialized Sirrus X 1.0 Step-Through offers a lightweight A1 Alloy frame with internal cable routing, delivering a smooth and efficient ride across varied terrain. A 1x8 wide-range drivetrain ensures intuitive shifting, while hydraulic disc brakes provide confident stopping power in all conditions. Specialized Pathfinder 42c tires with a Gripton rubber compound enhance traction and control, making this bike a versatile choice for both pavement and dirt.
| Frame | 2020 Sirrus X A1 ST Disc |
| Fork | 2020 Sirrus X Steel Disc |
| Front Brake | Tektro MD-U310R, Mechanical Disc |
| Rear Brake | Tektro MD-U310R, Mechanical Disc |
| Shift Levers | Shimano Altus SL-M315-7R, 7-Speed |
| Rear Derailleur | Shimano Acera RD-M3020, 7-Speed |
| Cassette | microSHIFT CS-H074, 12-40t, 7-Speed |
| Chain | KMC X8 w/ Missing Link™ |
| Crankset | PROWHEEL, Alloy, 165mm |
| Chainrings | 34T |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 68mm |
| Rims | 700C disc brake, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width |
| Front Hub | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Rear Hub | Alloy, 6-bolt disc, 7-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Pathfinder Sport, 700x42mm |
| Rear Tire | Pathfinder Sport, 700x42mm |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 700x32-50 |
| Stem | Alloy, 25.4mm, 10deg. |
| Handlebars | Double-butted alloy, 5-degree backsweep, 25.4mm |
| Grip | Specialized Neutralizer, Body Geometry, locking grip |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, platform, plastic |
Information provided by manufacturer
Original: $472.80
-65%$472.80
$165.48
Description
The Specialized Sirrus X 1.0 Step-Through offers a lightweight A1 Alloy frame with internal cable routing, delivering a smooth and efficient ride across varied terrain. A 1x8 wide-range drivetrain ensures intuitive shifting, while hydraulic disc brakes provide confident stopping power in all conditions. Specialized Pathfinder 42c tires with a Gripton rubber compound enhance traction and control, making this bike a versatile choice for both pavement and dirt.
| Frame | 2020 Sirrus X A1 ST Disc |
| Fork | 2020 Sirrus X Steel Disc |
| Front Brake | Tektro MD-U310R, Mechanical Disc |
| Rear Brake | Tektro MD-U310R, Mechanical Disc |
| Shift Levers | Shimano Altus SL-M315-7R, 7-Speed |
| Rear Derailleur | Shimano Acera RD-M3020, 7-Speed |
| Cassette | microSHIFT CS-H074, 12-40t, 7-Speed |
| Chain | KMC X8 w/ Missing Link™ |
| Crankset | PROWHEEL, Alloy, 165mm |
| Chainrings | 34T |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 68mm |
| Rims | 700C disc brake, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width |
| Front Hub | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Rear Hub | Alloy, 6-bolt disc, 7-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Pathfinder Sport, 700x42mm |
| Rear Tire | Pathfinder Sport, 700x42mm |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 700x32-50 |
| Stem | Alloy, 25.4mm, 10deg. |
| Handlebars | Double-butted alloy, 5-degree backsweep, 25.4mm |
| Grip | Specialized Neutralizer, Body Geometry, locking grip |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, platform, plastic |
Information provided by manufacturer















