Specialized Sirrus X 2.0 Bike 2025 Ion/Silver Dust
The Specialized Sirrus X 2.0 is a lightweight hybrid designed for versatility, featuring an A1 Alloy frame with internal cable routing for a clean look and responsive ride. A 1x8 drivetrain delivers smooth, intuitive shifting, while hydraulic disc brakes provide reliable stopping power in all conditions. Equipped with 42c Specialized Pathfinder tires and a slightly more upright geometry, this bike ensures confident handling and comfort on pavement, dirt, and mixed terrain.
| Frame | 2020 Sirrus X A1 Disc |
| Fork | 2020 Sirrus X Steel Disc |
| Front Brake | Promax F1, hydraulic disc, flat-mount, 160mm |
| Rear Brake | Promax F1, hydraulic disc, flat-mount, 160mm |
| Shift Levers | microSHIFT Acolyte, 8-speed |
| Rear Derailleur | MicroSHIFT Acolyte 8 Speed, with Clutch |
| Cassette | microSHIFT Acolyte CS-H084, 12-42t, 8-speed |
| Chain | KMC X8 w/ Missing Link™ |
| Crankset | Alloy Forged Arms |
| Chainrings | 40T |
| Bottom Bracket | BSA, square-taper, 68mm |
| Rims | 700C disc, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width, 32h |
| Front Hub | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Rear Hub | Alloy, 6-bolt disc, 8-/9-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Rear Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 700x32-50 |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grip | Specialized Neutralizer, Body Geometry, locking grip |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, Platform, Plastic |
Information provided by manufacturer
Original: $691.02
-65%$691.02
$241.86
Description
The Specialized Sirrus X 2.0 is a lightweight hybrid designed for versatility, featuring an A1 Alloy frame with internal cable routing for a clean look and responsive ride. A 1x8 drivetrain delivers smooth, intuitive shifting, while hydraulic disc brakes provide reliable stopping power in all conditions. Equipped with 42c Specialized Pathfinder tires and a slightly more upright geometry, this bike ensures confident handling and comfort on pavement, dirt, and mixed terrain.
| Frame | 2020 Sirrus X A1 Disc |
| Fork | 2020 Sirrus X Steel Disc |
| Front Brake | Promax F1, hydraulic disc, flat-mount, 160mm |
| Rear Brake | Promax F1, hydraulic disc, flat-mount, 160mm |
| Shift Levers | microSHIFT Acolyte, 8-speed |
| Rear Derailleur | MicroSHIFT Acolyte 8 Speed, with Clutch |
| Cassette | microSHIFT Acolyte CS-H084, 12-42t, 8-speed |
| Chain | KMC X8 w/ Missing Link™ |
| Crankset | Alloy Forged Arms |
| Chainrings | 40T |
| Bottom Bracket | BSA, square-taper, 68mm |
| Rims | 700C disc, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width, 32h |
| Front Hub | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Rear Hub | Alloy, 6-bolt disc, 8-/9-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Rear Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 700x32-50 |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grip | Specialized Neutralizer, Body Geometry, locking grip |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, Platform, Plastic |
Information provided by manufacturer
















