Specialized Sirrus X 3.0 Bike 2024 Flake Silver/Ice Yellow/Black
The Specialized Sirrus X 3.0 2024 is a versatile and agile bike designed to enhance your riding experience. With its lightweight A1 Premium Aluminum frame featuring fitness geometry, internal cable routing, and quick-release, it offers a comfortable and capable platform for various terrains. The bike boasts a wide-range 1x9 MicroSHIFT drivetrain with an 11-42t cassette, ensuring excellent performance on any road. Enhanced braking power is provided by the Tektro hydraulic disc brakes, while the premium 2-piece crank design ensures durability in tough conditions. Equipped with quality components, including a Body Geometry saddle, alloy mini-rise handlebars, and 700C disc wheels, the Sirrus X 3.0 delivers a balanced and enjoyable riding experience.
Specifications
| Frame | Specialized A1 Premium Aluminum, Fitness Geometry, butted tubing, internal cable routing, flat-mount disc, quick-release, Plug + Play rack/fender mounts |
| Fork | 2020 Sirrus X Alloy Disc |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Tape | Specialized Neutralizer, Body Geometry, locking grip |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Front Brake | Tektro HD-R280, hydraulic disc, resin pads, flat-mount, 160mm |
| Rear Brake | Tektro HD-R280, hydraulic disc, resin pads, flat-mount, 160mm |
| Shift Levers | microSHIFT TrailTrigger Pro, 9-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent, 1x9 w/ clutch |
| Cassette | microSHIFT Advent, 9-speed, 11-42t |
| Crankset | Forged aluminum arms, 2-piece, 24mm spindle, Narrow-wide steel chainring |
| Chainrings | 40T |
| Bottom Bracket | Threaded BSA 68mm, 24mm spindle |
| Chain | KMC X9, 9-speed w/ Missing Link™ |
| Rims | 700C disc, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width, 32h |
| Front Hub | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Rear Hub | Alloy, 6-bolt disc, 8-/9-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Rear Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Inner Tubes | Standard 40mm PV 700x32-50 |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, platform, plastic |
Information provided by manufacturer
Original: $726.67
-65%$726.67
$254.33

Description
The Specialized Sirrus X 3.0 2024 is a versatile and agile bike designed to enhance your riding experience. With its lightweight A1 Premium Aluminum frame featuring fitness geometry, internal cable routing, and quick-release, it offers a comfortable and capable platform for various terrains. The bike boasts a wide-range 1x9 MicroSHIFT drivetrain with an 11-42t cassette, ensuring excellent performance on any road. Enhanced braking power is provided by the Tektro hydraulic disc brakes, while the premium 2-piece crank design ensures durability in tough conditions. Equipped with quality components, including a Body Geometry saddle, alloy mini-rise handlebars, and 700C disc wheels, the Sirrus X 3.0 delivers a balanced and enjoyable riding experience.
Specifications
| Frame | Specialized A1 Premium Aluminum, Fitness Geometry, butted tubing, internal cable routing, flat-mount disc, quick-release, Plug + Play rack/fender mounts |
| Fork | 2020 Sirrus X Alloy Disc |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Tape | Specialized Neutralizer, Body Geometry, locking grip |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Front Brake | Tektro HD-R280, hydraulic disc, resin pads, flat-mount, 160mm |
| Rear Brake | Tektro HD-R280, hydraulic disc, resin pads, flat-mount, 160mm |
| Shift Levers | microSHIFT TrailTrigger Pro, 9-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent, 1x9 w/ clutch |
| Cassette | microSHIFT Advent, 9-speed, 11-42t |
| Crankset | Forged aluminum arms, 2-piece, 24mm spindle, Narrow-wide steel chainring |
| Chainrings | 40T |
| Bottom Bracket | Threaded BSA 68mm, 24mm spindle |
| Chain | KMC X9, 9-speed w/ Missing Link™ |
| Rims | 700C disc, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width, 32h |
| Front Hub | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Rear Hub | Alloy, 6-bolt disc, 8-/9-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Rear Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Inner Tubes | Standard 40mm PV 700x32-50 |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, platform, plastic |
Information provided by manufacturer















