Specialized Sirrus X 3.0 Bike 2025 Obsidian/Smoke
The Specialized Sirrus X 3.0 is a lightweight and versatile fitness bike designed for smooth handling across pavement, dirt, and mixed terrain. A wide-range 1x9 microSHIFT drivetrain with an 11-42t cassette ensures efficient gearing, while confidence-inspiring larger tires and a slightly more upright riding position enhance comfort and control. Hydraulic disc brakes provide reliable stopping power, and the A1 alloy fork keeps weight low for improved speed and agility.
| Frame | 2020 Sirrus X A1 Disc |
| Fork | 2020 Sirrus X Alloy Disc |
| Front Brake | Tektro HD-R280, hydraulic disc, 160 mm rotor |
| Rear Brake | Tektro HD-R280, hydraulic disc, resin pads, flat-mount, 140mm |
| Shift Levers | microSHIFT, SL-M9295-R, 9-Speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent, 1x9 w/ clutch |
| Cassette | microSHIFT Advent, 9-speed, 11-46t |
| Chain | KMC X9, 9-speed w/ Missing Link™ |
| Crankset | Forged aluminum arms, 24mm spindle, Narrow-wide steel chainring 40t, chainguard |
| Chainrings | 40T |
| Bottom Bracket | Threaded BSA 68mm |
| Rims | 700C disc, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width, 32h |
| Front Hub | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Rear Hub | Alloy, 6-bolt disc, 8-/9-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Rear Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Inner Tubes | Standard 40mm PV 700x32-50 |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grip | Specialized Neutralizer, Body Geometry, locking grip |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, Platform, Plastic |
Information provided by manufacturer
Original: $800.13
-65%$800.13
$280.05
Description
The Specialized Sirrus X 3.0 is a lightweight and versatile fitness bike designed for smooth handling across pavement, dirt, and mixed terrain. A wide-range 1x9 microSHIFT drivetrain with an 11-42t cassette ensures efficient gearing, while confidence-inspiring larger tires and a slightly more upright riding position enhance comfort and control. Hydraulic disc brakes provide reliable stopping power, and the A1 alloy fork keeps weight low for improved speed and agility.
| Frame | 2020 Sirrus X A1 Disc |
| Fork | 2020 Sirrus X Alloy Disc |
| Front Brake | Tektro HD-R280, hydraulic disc, 160 mm rotor |
| Rear Brake | Tektro HD-R280, hydraulic disc, resin pads, flat-mount, 140mm |
| Shift Levers | microSHIFT, SL-M9295-R, 9-Speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent, 1x9 w/ clutch |
| Cassette | microSHIFT Advent, 9-speed, 11-46t |
| Chain | KMC X9, 9-speed w/ Missing Link™ |
| Crankset | Forged aluminum arms, 24mm spindle, Narrow-wide steel chainring 40t, chainguard |
| Chainrings | 40T |
| Bottom Bracket | Threaded BSA 68mm |
| Rims | 700C disc, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width, 32h |
| Front Hub | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Rear Hub | Alloy, 6-bolt disc, 8-/9-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Rear Tire | Pathfinder Sport, 700x42 |
| Inner Tubes | Standard 40mm PV 700x32-50 |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grip | Specialized Neutralizer, Body Geometry, locking grip |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SeatPost | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, Platform, Plastic |
Information provided by manufacturer
















