Specialized Status 2 170 DH Bike 2025 Satin Metallic Spruce/Purple Haze
Built on a fully redesigned M5 alloy chassis with updated geometry and tougher alloy rims, the Specialized Status 2 170 is engineered for aggressive versatility across trail, park, and urban terrain. A Ride Dynamics shock tune comes pre-installed to optimize suspension performance specific to the bike’s kinematics, while the Horst Link flip chip offers quick geometry adjustments to match terrain or rider preference. Finished with stout suspension, a capable drivetrain, and powerful brakes, this build is designed for high-impact riding without compromise.
| Frame | M5 Alloy chassis and rear-end, Trail Geometry, horst pivot geo adjustment, threaded BB, internal cable routing with external rear brake option, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, 170mm of travel |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Select Coil, external rebound adjust, hydraulic bottom out, 230x62.5mm |
| Fork | RockShox BoXXer 29, Charger 3 RC damper, adjustable low-speed compression, adjustable rebound, 20x110mm thru-axle, 44mm offset, 180mm of travel |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
| Rear Brake | SRAM DB MVN BRZ SJ BDPA DIR |
| Shift Levers | SRAM GX DH, trigger, 7-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX DH, 7-speed, trigger |
| Cassette | SRAM GX DH, 7-speed, 11-24t |
| Chain | SRAM PC1110 w/ Powerlink™ |
| Crankset | SRAM DESCENDANT DH, DUB, alloy, Direct, 34T ring, 55mm chainline, 165mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Threaded Wide |
| Rims | Roval Alloy DH, 28mm internal width, tubeless ready. Front: 29", 28H, Rear: 27.5", 32H |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 20x110mm, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
| Stem | Descendant 35mm Direct Mount Stem, 50mm length |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, S2: 780mm, S3-S5: 800mm |
| Grips | Deity Lockjaw |
| Saddle | Body Geometry Henge DH, hollow Cro-Mo rails, 130mm |
| SeatPost | Specialized 2-bolt head, forged alloy, 5mm offset, micro-adjust, 34.9mm |
Information provided by manufacturer



Description
Built on a fully redesigned M5 alloy chassis with updated geometry and tougher alloy rims, the Specialized Status 2 170 is engineered for aggressive versatility across trail, park, and urban terrain. A Ride Dynamics shock tune comes pre-installed to optimize suspension performance specific to the bike’s kinematics, while the Horst Link flip chip offers quick geometry adjustments to match terrain or rider preference. Finished with stout suspension, a capable drivetrain, and powerful brakes, this build is designed for high-impact riding without compromise.
| Frame | M5 Alloy chassis and rear-end, Trail Geometry, horst pivot geo adjustment, threaded BB, internal cable routing with external rear brake option, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, 170mm of travel |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Select Coil, external rebound adjust, hydraulic bottom out, 230x62.5mm |
| Fork | RockShox BoXXer 29, Charger 3 RC damper, adjustable low-speed compression, adjustable rebound, 20x110mm thru-axle, 44mm offset, 180mm of travel |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
| Rear Brake | SRAM DB MVN BRZ SJ BDPA DIR |
| Shift Levers | SRAM GX DH, trigger, 7-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX DH, 7-speed, trigger |
| Cassette | SRAM GX DH, 7-speed, 11-24t |
| Chain | SRAM PC1110 w/ Powerlink™ |
| Crankset | SRAM DESCENDANT DH, DUB, alloy, Direct, 34T ring, 55mm chainline, 165mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Threaded Wide |
| Rims | Roval Alloy DH, 28mm internal width, tubeless ready. Front: 29", 28H, Rear: 27.5", 32H |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 20x110mm, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
| Stem | Descendant 35mm Direct Mount Stem, 50mm length |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, S2: 780mm, S3-S5: 800mm |
| Grips | Deity Lockjaw |
| Saddle | Body Geometry Henge DH, hollow Cro-Mo rails, 130mm |
| SeatPost | Specialized 2-bolt head, forged alloy, 5mm offset, micro-adjust, 34.9mm |
Information provided by manufacturer
















