Specialized Status 2 170 Zero Bike 2026 Satin Obsidian/Dune White
The Specialized Status 2 170 Zero Bike redefines versatility for smaller riders with its robust M5 alloy chassis and durable alloy rims. Engineered with custom-tuned kinematics and suspension by the Specialized Ride Dynamics team, it offers exceptional performance on trails, at the park, or on urban rides. Features include a Horst Link geometry adjust flip chip for customizable frame geometry, stout suspension, powerful brakes, and popular drivetrain options, providing a tailored and high-performance ride experience.
Bike Specs
| Frame | M5 Alloy chassis and rear-end, Trail Geometry for 27.5 Front" and 26" rear wheels , horst pivot geo adjustment, threaded BB, internal cable routing with external rear brake option, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, 170mm of travel |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance, Ride Dynamics Tune, EVOL Air sleeve, 2-position lever w/ LSR adjustment, 230x60mm |
| Fork | FOX FLOAT 36 Rhythm, GRIP damper, two position Sweep adjustment, 15x110mm Kabolt axle, 37mm offset, 170mm of travel |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Grips | Deity Lockjaw |
| Saddle | Bridge Saddle, steel rails, 130mm |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 760mm width |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9mm, 100mm |
| Rear Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| Front Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Threaded Wide |
| Rear Derailleur | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Shift Levers | SRAM NX Eagle, trigger, 12-speed |
| Crankset | SRAM X1 Eagle, DUB,155mm, 55mm chainline, 30T |
| Chainrings | Steel, 30T |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Rear Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 26x2.3" |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Rims | Roval Traverse, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready. Front: 27.5", Rear: 26" |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
Information provided by manufacturer
Original: $2,473.16
-65%$2,473.16
$865.61




Description
The Specialized Status 2 170 Zero Bike redefines versatility for smaller riders with its robust M5 alloy chassis and durable alloy rims. Engineered with custom-tuned kinematics and suspension by the Specialized Ride Dynamics team, it offers exceptional performance on trails, at the park, or on urban rides. Features include a Horst Link geometry adjust flip chip for customizable frame geometry, stout suspension, powerful brakes, and popular drivetrain options, providing a tailored and high-performance ride experience.
Bike Specs
| Frame | M5 Alloy chassis and rear-end, Trail Geometry for 27.5 Front" and 26" rear wheels , horst pivot geo adjustment, threaded BB, internal cable routing with external rear brake option, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, 170mm of travel |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance, Ride Dynamics Tune, EVOL Air sleeve, 2-position lever w/ LSR adjustment, 230x60mm |
| Fork | FOX FLOAT 36 Rhythm, GRIP damper, two position Sweep adjustment, 15x110mm Kabolt axle, 37mm offset, 170mm of travel |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Grips | Deity Lockjaw |
| Saddle | Bridge Saddle, steel rails, 130mm |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 760mm width |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9mm, 100mm |
| Rear Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| Front Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Threaded Wide |
| Rear Derailleur | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Shift Levers | SRAM NX Eagle, trigger, 12-speed |
| Crankset | SRAM X1 Eagle, DUB,155mm, 55mm chainline, 30T |
| Chainrings | Steel, 30T |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Rear Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 26x2.3" |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Rims | Roval Traverse, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready. Front: 27.5", Rear: 26" |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
Information provided by manufacturer














