Specialized Stumpjumper Alloy Bike 2024 Black/Smoke
Experience the ultimate trail adventure with the Stumpjumper Alloy. Featuring new suspension kinematics and progressive geometry, this full-alloy bike is not only lightweight but also incredibly durable. Equipped with a reliable SRAM SX 12-speed groupset, this bike offers a hassle-free and accessible ride. Whether you're a beginner or an experienced rider, the Stumpjumper Alloy is your perfect companion for tackling the trails.
Bike Specs
| Frame | Alloy chassis and rear-end, asymmetrical design, 29 Trail Geometry, horst pivot BB adjustment, threaded BB, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 130mm of travel |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | X-Fusion 02 Pro RL, Rx Trail Tune, rebound adjust, lockout S1:190x42.5mm, S2-S6: 190x45mm |
| Fork | RockShox 35 Silver, Solo Air, 44mm offset, rebound adjust, TurnKey lockout, 15x110mm Boost™ Maxle® Lite thru-axle, 140mm of travel |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SeatPost | TranzX dropper, 34.9mm, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm. S4-S5: 170mm, S6- 200mm |
| Front Brake | Tektro Gemini Comp, hydraulic disc, resin pad, 200mm |
| Rear Brake | Tektro Gemini Comp, hydraulic disc, resin pad, 180mm |
| Rear Derailleur | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM SX Eagle, trigger, 12-speed |
| Cassette | SRAM PG-1210 Eagle, 11-50t |
| Chain | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| Crankset | SRAM SX Eagle, S1:165mm, S2-S5: 170mm, S6: 175mm |
| Chainrings | 30T |
| Bottom Bracket | SRAM Powerspline |
| Rims | Double-wall alloy, 27mm internal width, 28h |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Butcher, GRID casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3" |
| Rear Tire | Purgatory, GRID casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3" |
| Inner Tubes | TUBES,STANDARD 48MM PV LOW LEAD 29x1.75/2.4, MAXXIS BRAND |
Information provided by manufacturer
Original: $1,745.03
-65%$1,745.03
$610.76
Description
Experience the ultimate trail adventure with the Stumpjumper Alloy. Featuring new suspension kinematics and progressive geometry, this full-alloy bike is not only lightweight but also incredibly durable. Equipped with a reliable SRAM SX 12-speed groupset, this bike offers a hassle-free and accessible ride. Whether you're a beginner or an experienced rider, the Stumpjumper Alloy is your perfect companion for tackling the trails.
Bike Specs
| Frame | Alloy chassis and rear-end, asymmetrical design, 29 Trail Geometry, horst pivot BB adjustment, threaded BB, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 130mm of travel |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | X-Fusion 02 Pro RL, Rx Trail Tune, rebound adjust, lockout S1:190x42.5mm, S2-S6: 190x45mm |
| Fork | RockShox 35 Silver, Solo Air, 44mm offset, rebound adjust, TurnKey lockout, 15x110mm Boost™ Maxle® Lite thru-axle, 140mm of travel |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SeatPost | TranzX dropper, 34.9mm, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm. S4-S5: 170mm, S6- 200mm |
| Front Brake | Tektro Gemini Comp, hydraulic disc, resin pad, 200mm |
| Rear Brake | Tektro Gemini Comp, hydraulic disc, resin pad, 180mm |
| Rear Derailleur | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM SX Eagle, trigger, 12-speed |
| Cassette | SRAM PG-1210 Eagle, 11-50t |
| Chain | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| Crankset | SRAM SX Eagle, S1:165mm, S2-S5: 170mm, S6: 175mm |
| Chainrings | 30T |
| Bottom Bracket | SRAM Powerspline |
| Rims | Double-wall alloy, 27mm internal width, 28h |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Butcher, GRID casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3" |
| Rear Tire | Purgatory, GRID casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3" |
| Inner Tubes | TUBES,STANDARD 48MM PV LOW LEAD 29x1.75/2.4, MAXXIS BRAND |
Information provided by manufacturer















