Specialized Stumpjumper Evo Comp Bike 2024 Doppio/Sand
Specialized aimed to make EVO fun accessible to everyone and to achieve this goal, they utilized their FACT 11m carbon frame, which is the same one used in the S-Works model. They equipped it with a robust SRAM GX Eagle 12-speed drivetrain and a durable set of alloy wheels, and released it to conquer challenging trails everywhere with ease.
Bike Specs
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, asymmetrical design, 29 Trail Geometry, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 150mm of travel |
| SWAT | Increased-volume SWAT™ Door integration with 22oz SWAT™ Bladder |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance, Rx Trail Tune, EVOL Air sleeve, 2-position lever w/ LSR adjustment, S1:210x50mm, S2-S6:210x55mm |
| Fork | FOX FLOAT 36 Rhythm, GRIP damper, two position Sweep adjustment, 15x110mm QR axle, 44mm offset, S1:150mm of travel, S2-S6:160mm of travel |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 800mm width |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 175mm, S6: 190mm |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | SRAM X1 6K, DUB, S1:165mm, S2-S5: 170mm, S6: 175mm |
| Chainrings | Alloy, 30T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, threaded |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
Information provided by manufacturer
Original: $3,490.80
-65%$3,490.80
$1,221.78
Description
Specialized aimed to make EVO fun accessible to everyone and to achieve this goal, they utilized their FACT 11m carbon frame, which is the same one used in the S-Works model. They equipped it with a robust SRAM GX Eagle 12-speed drivetrain and a durable set of alloy wheels, and released it to conquer challenging trails everywhere with ease.
Bike Specs
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, asymmetrical design, 29 Trail Geometry, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 150mm of travel |
| SWAT | Increased-volume SWAT™ Door integration with 22oz SWAT™ Bladder |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance, Rx Trail Tune, EVOL Air sleeve, 2-position lever w/ LSR adjustment, S1:210x50mm, S2-S6:210x55mm |
| Fork | FOX FLOAT 36 Rhythm, GRIP damper, two position Sweep adjustment, 15x110mm QR axle, 44mm offset, S1:150mm of travel, S2-S6:160mm of travel |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 800mm width |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 175mm, S6: 190mm |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | SRAM X1 6K, DUB, S1:165mm, S2-S5: 170mm, S6: 175mm |
| Chainrings | Alloy, 30T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, threaded |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
Information provided by manufacturer















