Specialized Stumpjumper Evo Elite Alloy Bike 2023 Silver Dust/Black Tint Carbon
The Stumpjumper EVO Alloy is not your ordinary trail bike; it's built for intense riding with its adjustable head tube angle, 150mm travel, S-Sizing, and SWAT™ Door integration, all housed in a lightweight and durable M5 Alloy frame. The Stumpjumper EVO Elite Alloy is equipped with a robust SRAM GX Eagle 12-speed drivetrain, 30mm-wide alloy wheels, and Rx Tuned RockShox suspension, making it suitable for any rowdy trail. The EVO Elite Alloy also features a unique mullet setup with a 29-inch front wheel and a 27.5-inch rear wheel for enhanced traction and maneuverability. The Stumpjumper EVO's kinematic performance is improved, with increased anti-squat and better bump performance. The S-Sizing geometry is adjustable in six different settings, allowing riders to customize the bike to their preferred riding style. Rider-First Engineered™ frames ensure consistent handling and performance, regardless of rider size. The Stumpjumper EVO also features a SWAT™ door and Bladder, providing extra storage space for essential items and additional water.
Specifications
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Frame | M5 Alloy chassis and rear-end, asymmetrical design, 29/27.5" Trail Geometry with S-Sizing, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, horst pivot BB adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 150mm of travel |
| SWAT | SWAT™ Door integration |
| Rear Shock | Rock Shox Super Deluxe Ultimate, Rx Trail Tune,RC2T Damper, Hydraulic Bottom Out control , S1:210x50mm, S2-S6:210x55mm |
| Fork | RockShox Lyrik Ultimate, Charger 3 RC2 W/ButterCups, 15x110mm, 44mm offset, S1: 150mm of travel, S2-S6: 160mm of travel |
| Grips | Deity Grips |
| Stem | Deity, 35.0mm |
| SeatPost | OneUp, Dropper Post-V2, MMX lever, 34.9 (S1:120mm, S2/S3:150mm, S4: 180mm, S5/S6: 210mm) |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Chainrings | Steel, 30T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy, DUB, 165/170/175mm, 32t |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Rims | Roval Traverse 29 Alloy, 30mm inner width, hand-built, 2Bliss Ready |
| Spokes | DT Swiss Competition Race |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5 x 2.3" |
| Rear Hub | Roval DT Swiss 370, Ratchet LN, SRAM XD driver body, 12mm thru-axle, 148mm spacing, 28h |
| Front Hub | Roval, sealed cartridge bearings, 15x110mm spacing, 28h |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
Information provided by manufacturer
Original: $3,781.76
-65%$3,781.76
$1,323.62
Description
The Stumpjumper EVO Alloy is not your ordinary trail bike; it's built for intense riding with its adjustable head tube angle, 150mm travel, S-Sizing, and SWAT™ Door integration, all housed in a lightweight and durable M5 Alloy frame. The Stumpjumper EVO Elite Alloy is equipped with a robust SRAM GX Eagle 12-speed drivetrain, 30mm-wide alloy wheels, and Rx Tuned RockShox suspension, making it suitable for any rowdy trail. The EVO Elite Alloy also features a unique mullet setup with a 29-inch front wheel and a 27.5-inch rear wheel for enhanced traction and maneuverability. The Stumpjumper EVO's kinematic performance is improved, with increased anti-squat and better bump performance. The S-Sizing geometry is adjustable in six different settings, allowing riders to customize the bike to their preferred riding style. Rider-First Engineered™ frames ensure consistent handling and performance, regardless of rider size. The Stumpjumper EVO also features a SWAT™ door and Bladder, providing extra storage space for essential items and additional water.
Specifications
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Frame | M5 Alloy chassis and rear-end, asymmetrical design, 29/27.5" Trail Geometry with S-Sizing, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, horst pivot BB adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 150mm of travel |
| SWAT | SWAT™ Door integration |
| Rear Shock | Rock Shox Super Deluxe Ultimate, Rx Trail Tune,RC2T Damper, Hydraulic Bottom Out control , S1:210x50mm, S2-S6:210x55mm |
| Fork | RockShox Lyrik Ultimate, Charger 3 RC2 W/ButterCups, 15x110mm, 44mm offset, S1: 150mm of travel, S2-S6: 160mm of travel |
| Grips | Deity Grips |
| Stem | Deity, 35.0mm |
| SeatPost | OneUp, Dropper Post-V2, MMX lever, 34.9 (S1:120mm, S2/S3:150mm, S4: 180mm, S5/S6: 210mm) |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Chainrings | Steel, 30T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy, DUB, 165/170/175mm, 32t |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Rims | Roval Traverse 29 Alloy, 30mm inner width, hand-built, 2Bliss Ready |
| Spokes | DT Swiss Competition Race |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5 x 2.3" |
| Rear Hub | Roval DT Swiss 370, Ratchet LN, SRAM XD driver body, 12mm thru-axle, 148mm spacing, 28h |
| Front Hub | Roval, sealed cartridge bearings, 15x110mm spacing, 28h |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
Information provided by manufacturer















