Specialized Tarmac SL7 Sport Bike 2025 Gloss Carbon/Metallic Dark Navy
The Specialized Tarmac SL7 Sport pairs a 1010g FACT 9r carbon frame with race-optimized aerodynamics and a Rider-First Engineered™ design for uncompromising performance across all sizes. Outfitted with Shimano’s new 105 Mechanical 12-speed drivetrain and Turbo Pro 700x26mm tires, this build delivers precise shifting and efficient speed at a competitive value. Balanced ride quality, refined cockpit integration, and a design shaped by World Tour feedback ensure top-tier handling and comfort on any road.
| Frame | Tarmac SL7 FACT 9r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano 105, Hydraulic disc, 160mm rotor |
| Rear Brake | Shimano 105, Hydraulic disc, 140mm rotor |
| Shift Levers | Shimano 105, 12 speed Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano 105, Braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano 105, 12 speed Mechanical |
| Cassette | Shimano 105, 12-speed, 11-34t |
| Chain | Shimano SLX, M7100, 12-speed |
| Crankset | FC-R7100, 105, 12-Speed, Holllowtech 2 |
| Chainrings | 50/34T |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Front Tire | Turbo Pro, 700x26 |
| Front Wheel | DT R470 Disc |
| Rear Tire | Turbo Pro, 700x26 |
| Rear Wheel | DT R470 Disc |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve, 700x20-28, 48mm valve stem |
| Stem | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SeatPost | 2021 S-Works Tarmac Carbon seat post, FACT Carbon, 20mm offset |
| Seat Binder | Tarmac integrated wedge |
Information provided by manufacturer


Description
The Specialized Tarmac SL7 Sport pairs a 1010g FACT 9r carbon frame with race-optimized aerodynamics and a Rider-First Engineered™ design for uncompromising performance across all sizes. Outfitted with Shimano’s new 105 Mechanical 12-speed drivetrain and Turbo Pro 700x26mm tires, this build delivers precise shifting and efficient speed at a competitive value. Balanced ride quality, refined cockpit integration, and a design shaped by World Tour feedback ensure top-tier handling and comfort on any road.
| Frame | Tarmac SL7 FACT 9r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano 105, Hydraulic disc, 160mm rotor |
| Rear Brake | Shimano 105, Hydraulic disc, 140mm rotor |
| Shift Levers | Shimano 105, 12 speed Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano 105, Braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano 105, 12 speed Mechanical |
| Cassette | Shimano 105, 12-speed, 11-34t |
| Chain | Shimano SLX, M7100, 12-speed |
| Crankset | FC-R7100, 105, 12-Speed, Holllowtech 2 |
| Chainrings | 50/34T |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Front Tire | Turbo Pro, 700x26 |
| Front Wheel | DT R470 Disc |
| Rear Tire | Turbo Pro, 700x26 |
| Rear Wheel | DT R470 Disc |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve, 700x20-28, 48mm valve stem |
| Stem | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SeatPost | 2021 S-Works Tarmac Carbon seat post, FACT Carbon, 20mm offset |
| Seat Binder | Tarmac integrated wedge |
Information provided by manufacturer
















