Specialized Tarmac SL7 Sport Bike 2026 White/Metallic Dark Navy
FACT 9r carbon construction balances aerodynamics, stiffness, and low weight, delivering race-tuned efficiency without compromise. The Specialized Tarmac SL7 Sport Bike pairs wind-tunnel shaping with Rider-First Engineered™ geometry to maintain consistent handling and ride quality across every frame size.
Simple integration and clean routing support mechanical shifting while preserving aerodynamic gains. With Shimano 105 12-speed components and Turbo Pro 700x26 tires, the Tarmac SL7 Sport from Specialized delivers proven race performance at a focused, accessible build level.
Key Features
- FACT 9r Carbon Frame: Rider-First Engineered™ carbon construction with Win Tunnel Engineered shaping, clean routing, threaded BB, 12x142mm thru-axle, and flat-mount disc compatibility.
- Carbon Fork: FACT Carbon fork with 12x100mm thru-axle and flat-mount disc interface.
- Shimano 105 12-Speed Drivetrain: Shimano 105 FC-R7100 crankset with 50/34t chainrings, 11-34t cassette, R7100 derailleurs, and 12-speed chain.
- Hydraulic Disc Braking: Shimano 105 hydraulic disc brakes for consistent stopping power.
- DT Swiss R470 Wheelset: 20mm internal width tubeless-ready rims with 24h drilling, sealed bearing hubs, centerlock disc mounts, and 14G stainless steel spokes.
- Turbo Pro Tires: 700x26 tires front and rear for efficient rolling performance.
- S-Works Carbon Seatpost: FACT Carbon seatpost with 20mm offset for tuned compliance.
- Integrated Cockpit Components: Tarmac integrated stem with 6-degree angle and Specialized Shallow Drop 6061 handlebars with 70x125mm drop and reach.
| Frame | Tarmac SL7 FACT 9r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano 105, Hydraulic disc |
| Rear Brake | Shimano 105, Hydraulic disc |
| Shift Levers | see override |
| Crankset | Shimano 105 FC-R7100, 12-speed, 50/34t |
| Cassette | Shimano 105 CS-R7100, 12-speed, 11-34t |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7100, braze-on |
| Chain | Shimano SLX CN-M7100, 12-speed |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Rear Derailleur | Shimnao 105 R7100, 12-speed |
| Inner Tubes | 700x20-28, 48mm Presta Valve |
| Front Wheel | DT Swiss R470 rim, 20mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples. |
| Rear Wheel | DT Swiss R470 rim, 20mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples. |
| Front Tire | Turbo Pro, 700x26 |
| Rear Tire | Turbo Pro, 700x26 |
| SeatPost | S-Works Tarmac Carbon seat post, FACT Carbon, 20mm offset |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Stem | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Seat Binder | Tarmac integrated wedge |
Original: $2,764.12
-65%$2,764.12
$967.44
Description
FACT 9r carbon construction balances aerodynamics, stiffness, and low weight, delivering race-tuned efficiency without compromise. The Specialized Tarmac SL7 Sport Bike pairs wind-tunnel shaping with Rider-First Engineered™ geometry to maintain consistent handling and ride quality across every frame size.
Simple integration and clean routing support mechanical shifting while preserving aerodynamic gains. With Shimano 105 12-speed components and Turbo Pro 700x26 tires, the Tarmac SL7 Sport from Specialized delivers proven race performance at a focused, accessible build level.
Key Features
- FACT 9r Carbon Frame: Rider-First Engineered™ carbon construction with Win Tunnel Engineered shaping, clean routing, threaded BB, 12x142mm thru-axle, and flat-mount disc compatibility.
- Carbon Fork: FACT Carbon fork with 12x100mm thru-axle and flat-mount disc interface.
- Shimano 105 12-Speed Drivetrain: Shimano 105 FC-R7100 crankset with 50/34t chainrings, 11-34t cassette, R7100 derailleurs, and 12-speed chain.
- Hydraulic Disc Braking: Shimano 105 hydraulic disc brakes for consistent stopping power.
- DT Swiss R470 Wheelset: 20mm internal width tubeless-ready rims with 24h drilling, sealed bearing hubs, centerlock disc mounts, and 14G stainless steel spokes.
- Turbo Pro Tires: 700x26 tires front and rear for efficient rolling performance.
- S-Works Carbon Seatpost: FACT Carbon seatpost with 20mm offset for tuned compliance.
- Integrated Cockpit Components: Tarmac integrated stem with 6-degree angle and Specialized Shallow Drop 6061 handlebars with 70x125mm drop and reach.
| Frame | Tarmac SL7 FACT 9r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Front Brake | Shimano 105, Hydraulic disc |
| Rear Brake | Shimano 105, Hydraulic disc |
| Shift Levers | see override |
| Crankset | Shimano 105 FC-R7100, 12-speed, 50/34t |
| Cassette | Shimano 105 CS-R7100, 12-speed, 11-34t |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7100, braze-on |
| Chain | Shimano SLX CN-M7100, 12-speed |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Rear Derailleur | Shimnao 105 R7100, 12-speed |
| Inner Tubes | 700x20-28, 48mm Presta Valve |
| Front Wheel | DT Swiss R470 rim, 20mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples. |
| Rear Wheel | DT Swiss R470 rim, 20mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples. |
| Front Tire | Turbo Pro, 700x26 |
| Rear Tire | Turbo Pro, 700x26 |
| SeatPost | S-Works Tarmac Carbon seat post, FACT Carbon, 20mm offset |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Stem | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Seat Binder | Tarmac integrated wedge |














