Specialized Turbo Levo 3 Comp Alloy Bike 2025 Satin Midnight Shadow/Harvest Gold Metallic
The Specialized Turbo Levo 3 Comp Alloy Bike features a fully integrated Turbo Full Power 2.2 motor, 700Wh battery, and MasterMind Turbo Control Unit, delivering 90Nm of torque and 565 watts of seamless pedal assist for up to five hours of ride time. A mixed-wheel design, adjustable geometry, and 150mm of custom-tuned rear travel offer a stable, responsive ride across a range of terrain and rider styles. Outfitted with FOX suspension, SRAM GX/NX drivetrain, and a durable alloy wheelset, this e-MTB is built for extended trail exploration with refined handling and control.
| Motor | Specialized 2.2 Custom Rx Trail Tuned Motor, 90Nm Torque, 565W Power |
| Battery | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | Specialized M5 premium alloy, headset adjust, BB height adjust, S-Sizing, internal cable routing, 150mm travel, 148mm spacing |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | S1: FOX DPS Performance Series, 3-position lever, rebound adjust, 52.5x210mm, S2-S6: FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 55x210mm |
| Fork | Fox Rhythm 36, S1: 150mm travel, S2-S6: 160mm travel |
| Front Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, S1-S3: 200mm, S4-S6: 220mm |
| Rear Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Shift Levers | SRAM GX Eagle, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | Praxis Forged/Custom Offset/ISIS Spindle Interface, 160mm |
| Chainrings | SRAM X-Sync Eagle, 104 BCD, 34t, steel |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.6" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 170mm, S6: 190mm |
Information provided by manufacturer




Description
The Specialized Turbo Levo 3 Comp Alloy Bike features a fully integrated Turbo Full Power 2.2 motor, 700Wh battery, and MasterMind Turbo Control Unit, delivering 90Nm of torque and 565 watts of seamless pedal assist for up to five hours of ride time. A mixed-wheel design, adjustable geometry, and 150mm of custom-tuned rear travel offer a stable, responsive ride across a range of terrain and rider styles. Outfitted with FOX suspension, SRAM GX/NX drivetrain, and a durable alloy wheelset, this e-MTB is built for extended trail exploration with refined handling and control.
| Motor | Specialized 2.2 Custom Rx Trail Tuned Motor, 90Nm Torque, 565W Power |
| Battery | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | Specialized M5 premium alloy, headset adjust, BB height adjust, S-Sizing, internal cable routing, 150mm travel, 148mm spacing |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | S1: FOX DPS Performance Series, 3-position lever, rebound adjust, 52.5x210mm, S2-S6: FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 55x210mm |
| Fork | Fox Rhythm 36, S1: 150mm travel, S2-S6: 160mm travel |
| Front Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, S1-S3: 200mm, S4-S6: 220mm |
| Rear Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Shift Levers | SRAM GX Eagle, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | Praxis Forged/Custom Offset/ISIS Spindle Interface, 160mm |
| Chainrings | SRAM X-Sync Eagle, 104 BCD, 34t, steel |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.6" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 170mm, S6: 190mm |
Information provided by manufacturer
















