Specialized Turbo Levo 4 Expert Bike 2025 Satin Burnt Gold Metallic/Doppio
Specialized Turbo Levo 4 Expert pairs a FACT 11m carbon chassis with a 3.1 motor delivering 101Nm of torque and 666W peak power, supported by an 840Wh battery and MasterMind T3 display for real-time Micro Tune control. The 150mm rear travel chassis integrates FOX FLOAT X Performance Elite suspension with GENIE Shock Tech, a 160mm FOX 38 fork, and SWAT internal storage for added trail capability and utility. A SRAM GX Eagle Transmission system, Roval Traverse Alloy wheelset, and GRID GRAVITY Butcher tires complete a build focused on advanced handling, traction, and e-MTB performance.
| Motor | All New Specialized 3.1 Motor, 101Nm torque, 666W power |
| Battery | 840Wh battery |
| UI/Remote | All New MasterMind T3 Display System, 2.2" high resolution color screen, fully customizeable with Specialized app |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| Frame | All new Levo 4 frame, FACT 11m carbon chassis and rear-end, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, w/ SWAT storage, 150mm of travel, side entry battery, fork travel up to 180mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance Elite with Specialized GENIE Shock Tech, Ride Dynamics Trail Tune, 2-position lever w/3 setting Open mode tuning range, LSR adjustment |
| Fork | FOX 38 Performance Elite series, 29", GRIP X2 damper,15x110mm axle, 44mm offset, 160mm of travel |
| Front Brake | SRAM Maven Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm Rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm rotor |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle Transmission, Wired SRAM AXS battery (powers AXS rear derailleur with integrated hot shoe directly off the Levo 4 main battery). |
| Cassette | SRAM GX Eagle Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop Chain |
| Crankset | SRAM GX Eagle Crankset, ISIS interface, Integrated Guard, 55mm Chainline, 155mm |
| Chainrings | SRAM 34t T-Type chainring, 104 BCD, steel |
| Front Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Front Wheel | Roval Traverse Alloy 29", DT Swiss 370, 15x110mm, 28h |
| Rear Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Rear Wheel | Roval Traverse Alloy 27.5", DT Swiss 370 XD freehub body, 12x148mm, 32h |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Alloy handlebars, 35mm diameter, 8 degree back sweep, 6 degree up sweep, S2: 780mm, S3-S5: 800mm |
| Grips | Deity Lockjaw grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails |
| SeatPost | PNW Loam post w/travel adjust S2: 125mm, S3: 170mm, S4/S5/S6: 200mm |
| SWAT | SWAT internal downtube storage |
Information provided by manufacturer




Description
Specialized Turbo Levo 4 Expert pairs a FACT 11m carbon chassis with a 3.1 motor delivering 101Nm of torque and 666W peak power, supported by an 840Wh battery and MasterMind T3 display for real-time Micro Tune control. The 150mm rear travel chassis integrates FOX FLOAT X Performance Elite suspension with GENIE Shock Tech, a 160mm FOX 38 fork, and SWAT internal storage for added trail capability and utility. A SRAM GX Eagle Transmission system, Roval Traverse Alloy wheelset, and GRID GRAVITY Butcher tires complete a build focused on advanced handling, traction, and e-MTB performance.
| Motor | All New Specialized 3.1 Motor, 101Nm torque, 666W power |
| Battery | 840Wh battery |
| UI/Remote | All New MasterMind T3 Display System, 2.2" high resolution color screen, fully customizeable with Specialized app |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| Frame | All new Levo 4 frame, FACT 11m carbon chassis and rear-end, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, w/ SWAT storage, 150mm of travel, side entry battery, fork travel up to 180mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance Elite with Specialized GENIE Shock Tech, Ride Dynamics Trail Tune, 2-position lever w/3 setting Open mode tuning range, LSR adjustment |
| Fork | FOX 38 Performance Elite series, 29", GRIP X2 damper,15x110mm axle, 44mm offset, 160mm of travel |
| Front Brake | SRAM Maven Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm Rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm rotor |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle Transmission, Wired SRAM AXS battery (powers AXS rear derailleur with integrated hot shoe directly off the Levo 4 main battery). |
| Cassette | SRAM GX Eagle Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop Chain |
| Crankset | SRAM GX Eagle Crankset, ISIS interface, Integrated Guard, 55mm Chainline, 155mm |
| Chainrings | SRAM 34t T-Type chainring, 104 BCD, steel |
| Front Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Front Wheel | Roval Traverse Alloy 29", DT Swiss 370, 15x110mm, 28h |
| Rear Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Rear Wheel | Roval Traverse Alloy 27.5", DT Swiss 370 XD freehub body, 12x148mm, 32h |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Alloy handlebars, 35mm diameter, 8 degree back sweep, 6 degree up sweep, S2: 780mm, S3-S5: 800mm |
| Grips | Deity Lockjaw grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails |
| SeatPost | PNW Loam post w/travel adjust S2: 125mm, S3: 170mm, S4/S5/S6: 200mm |
| SWAT | SWAT internal downtube storage |
Information provided by manufacturer
















