Specialized Turbo Levo Comp Alloy G3 UL Bike 2025 Black/Dove Grey/Black
The Specialized Turbo Levo Comp Alloy G3 UL pairs a fully integrated 2.2 motor, 700Wh battery, and Turbo Connect Unit to deliver up to five hours of amplified trail performance with 90 Nm of torque and 565 watts of power. Mixed-wheel sizing, 150mm of custom-tuned rear travel, and six adjustable geometry settings combine for a stable yet agile ride across varied terrain. Finished with a SRAM GX/X01 drivetrain and FOX suspension, this e-MTB is built for extended technical climbs, confident descents, and precise handling in any trail condition.
| Motor | Specialized 2.2 Custom Rx Trail Tuned Motor, 90Nm Torque, 565W Power |
| Battery | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | Specialized M5 premium alloy, headset adjust, BB height adjust, S-Sizing, internal cable routing, 150mm travel, 148mm spacing |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | Sizes S2-26: FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 55x210mm. Size S1: FOX FLOAT DPS Performance |
| Fork | Fox 36 Rhythm, 29", S2-S6: 160mm S1: 150mm, Grip damper |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 220mm rotor, metallic pads |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 200mm rotor, metallic pads |
| Shift Levers | SRAM GX Eagle, trigger, 12-speed, single click |
| Rear Derailleur | Sram X01 Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Crankset | Praxis forged M30, custom offset, 160mm |
| Chainrings | SRAM X-Sync Eagle, 104 BCD, 32T, steel |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9/T7 compound, 27.5x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | 6061 mtn bars, 35mm diameter, 8 degree back sweep, 6 degrees up sweep, 800mm width. S1/S2: 30mm rise, S3-S6: 40mm rise |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 170mm, S6: 190mm |
| SWAT | SWAT CC steerer tube integrated tool with chain tool and link |
Information provided by manufacturer




Description
The Specialized Turbo Levo Comp Alloy G3 UL pairs a fully integrated 2.2 motor, 700Wh battery, and Turbo Connect Unit to deliver up to five hours of amplified trail performance with 90 Nm of torque and 565 watts of power. Mixed-wheel sizing, 150mm of custom-tuned rear travel, and six adjustable geometry settings combine for a stable yet agile ride across varied terrain. Finished with a SRAM GX/X01 drivetrain and FOX suspension, this e-MTB is built for extended technical climbs, confident descents, and precise handling in any trail condition.
| Motor | Specialized 2.2 Custom Rx Trail Tuned Motor, 90Nm Torque, 565W Power |
| Battery | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | Specialized M5 premium alloy, headset adjust, BB height adjust, S-Sizing, internal cable routing, 150mm travel, 148mm spacing |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | Sizes S2-26: FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 55x210mm. Size S1: FOX FLOAT DPS Performance |
| Fork | Fox 36 Rhythm, 29", S2-S6: 160mm S1: 150mm, Grip damper |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 220mm rotor, metallic pads |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 200mm rotor, metallic pads |
| Shift Levers | SRAM GX Eagle, trigger, 12-speed, single click |
| Rear Derailleur | Sram X01 Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Crankset | Praxis forged M30, custom offset, 160mm |
| Chainrings | SRAM X-Sync Eagle, 104 BCD, 32T, steel |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9/T7 compound, 27.5x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | 6061 mtn bars, 35mm diameter, 8 degree back sweep, 6 degrees up sweep, 800mm width. S1/S2: 30mm rise, S3-S6: 40mm rise |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 170mm, S6: 190mm |
| SWAT | SWAT CC steerer tube integrated tool with chain tool and link |
Information provided by manufacturer
















