Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon UL Bike 2025 Cypress Metallic/Cypress/Dark Moss Green
Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon UL Bike 2025 Cypress Metallic/Cypress/Dark Moss Green
The Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon UL combines a lightweight carbon frame with the powerful yet efficient SL 1.2 motor, delivering 50Nm of torque and up to 5 hours of assisted riding. Its mixed-wheel setup ensures stability with a 29” front wheel while maintaining agility with a 27.5” rear, and the six-way adjustable geometry allows for customization to match terrain and riding style. Featuring FOX FLOAT 36 Rhythm suspension, SRAM Maven Bronze brakes, and a SRAM AXS wireless drivetrain, this e-MTB is built for precision, control, and all-day trail performance.
| Motor | Specialized 1.2 SL Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | Levo SL carbon Frame, Fact 11m carbon, alloy shock extension, 150mm travel, adjustable head angle, BB height, and compatible with 27.5 or 29" wheels. |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance with Specialized GENIE Shock Tech, Ride Dynamics Trail Tune, 2-position lever w/3 setting Open mode tuning range, LSR adjustment, S2-S6:210x55mm, S1: FOX FLOAT Performance 210x52.5mm |
| Fork | FOX FLOAT 36 Rhythm, GRIP damper, two position Sweep adjustment, 15x110mm QR axle, 44mm offset, S1:150mm of travel, S2-S6:160mm of travel |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline rotor |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Eagle Transmission Derailleur |
| Cassette | SRAM XS-1270 Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop Chain |
| Crankset | SRAM S1000 Crankset, 32T ring, Integrated Guard, 55mm Chainline, 165mm |
| Chainrings | SRAM T-type ring, 32t |
| Rims | Specialized 29/27.5, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9/T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6000 series alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep. S1-S2: 780 width, 20mm rise: S3-S4: 800 width, 30mm rise: S5-S6: 800 width, 40mm rise |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 170mm, S6: 190mm |
| SWAT | SWAT CC steerer tube integrated tool with chain tool and link |
Information provided by manufacturer
Original: $5,818.48
-65%$5,818.48
$2,036.47
Description
The Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon UL combines a lightweight carbon frame with the powerful yet efficient SL 1.2 motor, delivering 50Nm of torque and up to 5 hours of assisted riding. Its mixed-wheel setup ensures stability with a 29” front wheel while maintaining agility with a 27.5” rear, and the six-way adjustable geometry allows for customization to match terrain and riding style. Featuring FOX FLOAT 36 Rhythm suspension, SRAM Maven Bronze brakes, and a SRAM AXS wireless drivetrain, this e-MTB is built for precision, control, and all-day trail performance.
| Motor | Specialized 1.2 SL Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | Levo SL carbon Frame, Fact 11m carbon, alloy shock extension, 150mm travel, adjustable head angle, BB height, and compatible with 27.5 or 29" wheels. |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance with Specialized GENIE Shock Tech, Ride Dynamics Trail Tune, 2-position lever w/3 setting Open mode tuning range, LSR adjustment, S2-S6:210x55mm, S1: FOX FLOAT Performance 210x52.5mm |
| Fork | FOX FLOAT 36 Rhythm, GRIP damper, two position Sweep adjustment, 15x110mm QR axle, 44mm offset, S1:150mm of travel, S2-S6:160mm of travel |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline rotor |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Eagle Transmission Derailleur |
| Cassette | SRAM XS-1270 Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop Chain |
| Crankset | SRAM S1000 Crankset, 32T ring, Integrated Guard, 55mm Chainline, 165mm |
| Chainrings | SRAM T-type ring, 32t |
| Rims | Specialized 29/27.5, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9/T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6000 series alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep. S1-S2: 780 width, 20mm rise: S3-S4: 800 width, 30mm rise: S5-S6: 800 width, 40mm rise |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 170mm, S6: 190mm |
| SWAT | SWAT CC steerer tube integrated tool with chain tool and link |
Information provided by manufacturer












