Specialized Turbo Levo SL Expert Carbon UL Bike 2025 Champagne/Cool Grey/Metallic Obsidian
The Specialized Turbo Levo Expert Carbon G3 UL Bike combines a full-power 2.2 motor, 700Wh battery, and MasterMind Turbo Control Unit to deliver 90Nm of torque and up to five hours of ride time. A mixed-wheel setup with a 29” front and 27.5” rear enhances agility, while adjustable geometry and 150mm of rear suspension provide control and confidence on technical terrain. The SRAM AXS GX Eagle 12-speed drivetrain, RockShox Select Plus suspension, and Roval HD Traverse wheels round out a build designed for responsive handling and all-day performance.
| Motor | Specialized 1.2 SL Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | Levo SL carbon Frame, Fact 11m carbon, alloy shock extension, 150mm travel, adjustable head angle, BB height, and compatible with 27.5 or 29" wheels. |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance Elite with Specialized GENIE Shock Tech, Ride Dynamics Trail Tune, 2-position lever w/3 setting Open mode tuning range, LSR adjustment, S2-S6:210x55mm, S1: FOX FLOAT Performance Elite 210x52.5mm |
| Fork | Fox 36 Performance Elite series, 29", Grip X2 damper, S1: 150mm, S2-S6: 160mm |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm HS2 rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm HS2 rotor |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle Transmission Derailleur |
| Cassette | SRAM GX Eagle Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop Chain |
| Crankset | SRAM GX Eagle Crankset, 32T ring, Integrated Guard, 55mm Chainline, 165mmm |
| Chainrings | SRAM T-type ring, 32t |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Front Wheel | Roval Traverse Alloy 29", DT Swiss 350, 15x110mm, 28h |
| Rear Tire | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9/T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Rear Wheel | Roval Traverse Alloy 27.5", DT Swiss 350 XD freehub body, 12x148mm, 28h |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6000 series alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep. S1-S2: 780 width, 20mm rise: S3-S4: 800 width, 30mm rise: S5-S6: 800 width, 40mm rise |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | PNW Loam post w/travel adjust S1: 125mm, S2: 150mm, S3: 170mm, S4/S5/S6: 200mm |
| SWAT | SWAT CC steerer tube integrated tool with chain tool and link |
Information provided by manufacturer
Original: $6,182.90
-65%$6,182.90
$2,164.01
Description
The Specialized Turbo Levo Expert Carbon G3 UL Bike combines a full-power 2.2 motor, 700Wh battery, and MasterMind Turbo Control Unit to deliver 90Nm of torque and up to five hours of ride time. A mixed-wheel setup with a 29” front and 27.5” rear enhances agility, while adjustable geometry and 150mm of rear suspension provide control and confidence on technical terrain. The SRAM AXS GX Eagle 12-speed drivetrain, RockShox Select Plus suspension, and Roval HD Traverse wheels round out a build designed for responsive handling and all-day performance.
| Motor | Specialized 1.2 SL Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | Levo SL carbon Frame, Fact 11m carbon, alloy shock extension, 150mm travel, adjustable head angle, BB height, and compatible with 27.5 or 29" wheels. |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance Elite with Specialized GENIE Shock Tech, Ride Dynamics Trail Tune, 2-position lever w/3 setting Open mode tuning range, LSR adjustment, S2-S6:210x55mm, S1: FOX FLOAT Performance Elite 210x52.5mm |
| Fork | Fox 36 Performance Elite series, 29", Grip X2 damper, S1: 150mm, S2-S6: 160mm |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm HS2 rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm HS2 rotor |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle Transmission Derailleur |
| Cassette | SRAM GX Eagle Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop Chain |
| Crankset | SRAM GX Eagle Crankset, 32T ring, Integrated Guard, 55mm Chainline, 165mmm |
| Chainrings | SRAM T-type ring, 32t |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Front Wheel | Roval Traverse Alloy 29", DT Swiss 350, 15x110mm, 28h |
| Rear Tire | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9/T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Rear Wheel | Roval Traverse Alloy 27.5", DT Swiss 350 XD freehub body, 12x148mm, 28h |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6000 series alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep. S1-S2: 780 width, 20mm rise: S3-S4: 800 width, 30mm rise: S5-S6: 800 width, 40mm rise |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | PNW Loam post w/travel adjust S1: 125mm, S2: 150mm, S3: 170mm, S4/S5/S6: 200mm |
| SWAT | SWAT CC steerer tube integrated tool with chain tool and link |
Information provided by manufacturer












