Specialized Turbo Tero 3.0 Step-Through Bike 2025 Oak Green Metallic/Smoke
The Specialized Turbo Tero 3.0 Step-Through combines the power of an e-bike with the capability of a mountain bike, featuring a Turbo Full Power 2.0E motor and a 530 Wh battery for smooth, seamless assistance up to four times the rider’s effort. Designed for versatility, it includes hydraulic disc brakes, 29” wheels with Ground Control tires, and 110 mm of front suspension travel to handle both urban streets and rugged trails with confidence. Integrated with the Specialized app, MasterMind’s MicroTune function allows precise power adjustments, while security features like Turbo System Lock and a removable battery help protect against theft.
| Motor | Specialized 2.0E, 50Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| Battery | Specialized U2-530, alloy casing, state of charge display, 530Wh |
| UI/Remote | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| Wiring Harness | Custom wire harness |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated &lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| Seat Binder | Alloy, bolt-type, 34.9mm |
| Fork | SR Suntour XCM32, 110mm travel, lockout |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Shift Levers | Shimano Alivio, 9-speed w/ Optical Gear Display |
| Rear Derailleur | Shimano Alivio, SGS, 9-speed |
| Cassette | Shimano CS-HG400, 9-speed, 11-36t |
| Chain | KMC e9T, 9-speed w/ Missing Link™ |
| Crankset | Custom alloy forged crankarms |
| Chainrings | 40T |
| Rims | Stout XC 29, 25mm internal width, disc-specific |
| Front Hub | Shimano MT400, Centerlock, 15x100mm, 32h |
| Rear Hub | Shimano MT400-B, Centerlock, 12x148 Boost, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Ground Control, 2Bliss Ready, 29x2.35" |
| Rear Tire | Ground Control, 2Bliss Ready, 29x2.35" |
| Inner Tubes | Presta, 48mm valve |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Handlebars | Specialized Trail, 6061 alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 27mm rise, 31.8mm clamp, S 720mm, M-XL 750mm |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155mm |
| SeatPost | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, Platform, Plastic |
| Bike Lock | Turbo System Lock |
| Bell | Simple bell |
Information provided by manufacturer
Original: $2,764.12
-65%$2,764.12
$967.44
Description
The Specialized Turbo Tero 3.0 Step-Through combines the power of an e-bike with the capability of a mountain bike, featuring a Turbo Full Power 2.0E motor and a 530 Wh battery for smooth, seamless assistance up to four times the rider’s effort. Designed for versatility, it includes hydraulic disc brakes, 29” wheels with Ground Control tires, and 110 mm of front suspension travel to handle both urban streets and rugged trails with confidence. Integrated with the Specialized app, MasterMind’s MicroTune function allows precise power adjustments, while security features like Turbo System Lock and a removable battery help protect against theft.
| Motor | Specialized 2.0E, 50Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| Battery | Specialized U2-530, alloy casing, state of charge display, 530Wh |
| UI/Remote | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| Wiring Harness | Custom wire harness |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated &lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| Seat Binder | Alloy, bolt-type, 34.9mm |
| Fork | SR Suntour XCM32, 110mm travel, lockout |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Shift Levers | Shimano Alivio, 9-speed w/ Optical Gear Display |
| Rear Derailleur | Shimano Alivio, SGS, 9-speed |
| Cassette | Shimano CS-HG400, 9-speed, 11-36t |
| Chain | KMC e9T, 9-speed w/ Missing Link™ |
| Crankset | Custom alloy forged crankarms |
| Chainrings | 40T |
| Rims | Stout XC 29, 25mm internal width, disc-specific |
| Front Hub | Shimano MT400, Centerlock, 15x100mm, 32h |
| Rear Hub | Shimano MT400-B, Centerlock, 12x148 Boost, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Ground Control, 2Bliss Ready, 29x2.35" |
| Rear Tire | Ground Control, 2Bliss Ready, 29x2.35" |
| Inner Tubes | Presta, 48mm valve |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Handlebars | Specialized Trail, 6061 alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 27mm rise, 31.8mm clamp, S 720mm, M-XL 750mm |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155mm |
| SeatPost | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, Platform, Plastic |
| Bike Lock | Turbo System Lock |
| Bell | Simple bell |
Information provided by manufacturer
















