Specialized Vado 3.0 ST Bike 2023
Vado is an electric bike that is designed to accommodate everything from daily commutes to fast workouts and unplanned adventures. It offers the smoothest e-bike riding experience yet, with a redesigned geometry that puts the rider in the best position for various activities. The Turbo Full Power 2.0E motor and 530Wh battery provide a seamless, shockingly quiet amplification of your efforts up to 28mph. The MasterMind display allows for real-time tuning of support levels and over-the-air updates, while the Mission Control app provides range optimization tools, advanced tuning, and on-ride diagnostics. With a custom testing mechanism to analyze bumps and higher volume tires, along with an 80 mm suspension fork, the Vado provides a comfortable and efficient ride. Other features include a Turbo System Lock, DRYTECH fenders, LED lights, and a rear HD rack with a 27kg capacity, which is compatible with child bike seats and a thru-axle trailer. The fully integrated, removable, and lockable downtube battery is easy to charge and secure, making Vado an electric bike for life.
Bike Specs
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated & lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| Fork | SR Suntour MobieA32, 80mm travel, lockout, fender-mounts, integrated light mount |
| Seat Binder | Alloy, bolt-type, 34.9mm |
| Stem | Specialized Flowset, 3D-forged alloy, 20-degree rise, 31.8mm clamp |
| Handlebars | Specialized, alloy, 15-degree backsweep, 46mm rise, 31.8mm |
| Saddle | Rivo Sport, steel rails, 155mm |
| SeatPost | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Grips | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm Centerlock |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm Centerlock |
| Rear Derailleur | Shimano Alivio, SGS, 9-speed |
| Shift Levers | Shimano Alivio, 9-speed w/ Optical Gear Display |
| Cassette | Shimano CS-HG400, 9-speed, 11-36t |
| Chain | KMC e9T, 9-speed w/ Missing Link™ |
| Crankset | Custom alloy forged crankarms |
| Chainrings | Praxis, 48T, 104BCD |
| Chaincase | Custom chaincover |
| Pedals | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Headlight | Lezyne EBIKE MINI STVZO E65, 210 Lumen, 12V |
| Taillight | Spanninga Commuter Glow XE, 12V |
| Kickstand | Specialized kickstand, 40mm mount |
| Rack | Specialized rack, MIK HD interface, built-in pannier mounts, 27kg max load |
| Fenders | Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, aluminum fenderstay |
| Bell | Simple bell |
| Rims | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| Front Hub | Shimano MT400, Centerlock, 15x100mm, 32h |
| Rear Hub | Shimano MT400-B, Centerlock, 12x148 Boost, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Rear Tire | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Inner Tubes | Schrader, 40mm valve |
| Motor | Specialized 2.0E, 50Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| UI/Remote | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| Battery | Specialized U2-530, alloy casing, state of charge display, 530Wh |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom wire harness |
Information provided by manufacturer
Original: $2,908.87
-65%$2,908.87
$1,018.10
Description
Vado is an electric bike that is designed to accommodate everything from daily commutes to fast workouts and unplanned adventures. It offers the smoothest e-bike riding experience yet, with a redesigned geometry that puts the rider in the best position for various activities. The Turbo Full Power 2.0E motor and 530Wh battery provide a seamless, shockingly quiet amplification of your efforts up to 28mph. The MasterMind display allows for real-time tuning of support levels and over-the-air updates, while the Mission Control app provides range optimization tools, advanced tuning, and on-ride diagnostics. With a custom testing mechanism to analyze bumps and higher volume tires, along with an 80 mm suspension fork, the Vado provides a comfortable and efficient ride. Other features include a Turbo System Lock, DRYTECH fenders, LED lights, and a rear HD rack with a 27kg capacity, which is compatible with child bike seats and a thru-axle trailer. The fully integrated, removable, and lockable downtube battery is easy to charge and secure, making Vado an electric bike for life.
Bike Specs
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated & lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| Fork | SR Suntour MobieA32, 80mm travel, lockout, fender-mounts, integrated light mount |
| Seat Binder | Alloy, bolt-type, 34.9mm |
| Stem | Specialized Flowset, 3D-forged alloy, 20-degree rise, 31.8mm clamp |
| Handlebars | Specialized, alloy, 15-degree backsweep, 46mm rise, 31.8mm |
| Saddle | Rivo Sport, steel rails, 155mm |
| SeatPost | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Grips | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm Centerlock |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm Centerlock |
| Rear Derailleur | Shimano Alivio, SGS, 9-speed |
| Shift Levers | Shimano Alivio, 9-speed w/ Optical Gear Display |
| Cassette | Shimano CS-HG400, 9-speed, 11-36t |
| Chain | KMC e9T, 9-speed w/ Missing Link™ |
| Crankset | Custom alloy forged crankarms |
| Chainrings | Praxis, 48T, 104BCD |
| Chaincase | Custom chaincover |
| Pedals | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Headlight | Lezyne EBIKE MINI STVZO E65, 210 Lumen, 12V |
| Taillight | Spanninga Commuter Glow XE, 12V |
| Kickstand | Specialized kickstand, 40mm mount |
| Rack | Specialized rack, MIK HD interface, built-in pannier mounts, 27kg max load |
| Fenders | Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, aluminum fenderstay |
| Bell | Simple bell |
| Rims | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| Front Hub | Shimano MT400, Centerlock, 15x100mm, 32h |
| Rear Hub | Shimano MT400-B, Centerlock, 12x148 Boost, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Rear Tire | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Inner Tubes | Schrader, 40mm valve |
| Motor | Specialized 2.0E, 50Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| UI/Remote | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| Battery | Specialized U2-530, alloy casing, state of charge display, 530Wh |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom wire harness |
Information provided by manufacturer
















