Specialized Vado SL 5.0 ST EQ Bike 2023
The Turbo Vado SL 5.0 EQ is a high-performance e-bike with exceptional ride quality, range, and power, yet light enough to carry. Ideal for daily commutes and quick errands, it features bright front and rear lights, DRYTECH fenders, and a standard rear rack for your bags and panniers. The MasterMind Turbo Control Unit (TCU) provides customizable display fields, with over-the-air updates when paired with the Mission Control App. Safety features include premium hydraulic disc brakes, extra-bright lighting, and Future Shock 1.5 to reduce impacts. Its step-through frame, SRAM GX Eagle 12-speed drivetrain, and DT Swiss R500 disc wheels with high-grip tires make it a reliable go-to for local transportation. Specialized SL 1.1 custom lightweight motor, peak 240W / 35Nm, 2x you rider amplification (180% assistance), assist up to 32km/h
Bike Specs
| Fork | Rigid carbon fork, Boost™ 12x110mm thru-axle, flat mount disc |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30.8mm |
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated downtube battery, internal cable routing, front rack mounts, Smooth Welds |
| Stem | Specialized Stealth Stem, alloy, 14 deg, 31.8mm, integrated TCD mount |
| Handlebars | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Tape | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| Saddle | Bridge Sport, hollow cr-mo rails, 155mm |
| SeatPost | Specialized, alloy, 2-bolt, 12.5mm offset, 27.2mm |
| Grips | Body Geometry Women's Contour |
| Front Brake | Tektro HD-R510, hydraulic disc, 160mm |
| Rear Brake | Tektro HD-R510, hydraulic disc, 160mm |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Cassette | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | Praxis, Forged alloy M30, custom offset |
| Chainrings | Praxis, 44T, 110BCD |
| Pedals | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Headlight | Lezyne Ebike Power STVZO E115, 310Lumens, 12V |
| Taillight | Lezyne Ebike Rear Fender STVZO, 11Lumens, 12V |
| Kickstand | Specialized kickstand, 40mm mount |
| Rack | Turbo SL Rack, Closed Platform, direct fender mount, Racktime-compatible, 15kg |
| Fenders | Specialized DryTech, Aluminum |
| Bell | Simple bell |
| Rims | DT Swiss R500 disc, 22mm internal width, 23mm internal depth |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cartridge bearings, 12x110mm, Center Lock™, 24h |
| Rear Hub | Specialized alloy rear hub disc, Center Lock™, sealed cartridge bearings, 12x148mm, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Nimbus II Sport Reflect, 700x38mm |
| Rear Tire | Nimbus II Sport Reflect, 700x38mm |
| Inner Tubes | Standard 40mm PV 700x32-50 |
| Motor | Specialized SL 1.1, custom lightweight motor |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness w/ chargeport |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, over-the-air updates, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
Information provided by manufacturer
Original: $4,727.37
-65%$4,727.37
$1,654.58
Description
The Turbo Vado SL 5.0 EQ is a high-performance e-bike with exceptional ride quality, range, and power, yet light enough to carry. Ideal for daily commutes and quick errands, it features bright front and rear lights, DRYTECH fenders, and a standard rear rack for your bags and panniers. The MasterMind Turbo Control Unit (TCU) provides customizable display fields, with over-the-air updates when paired with the Mission Control App. Safety features include premium hydraulic disc brakes, extra-bright lighting, and Future Shock 1.5 to reduce impacts. Its step-through frame, SRAM GX Eagle 12-speed drivetrain, and DT Swiss R500 disc wheels with high-grip tires make it a reliable go-to for local transportation. Specialized SL 1.1 custom lightweight motor, peak 240W / 35Nm, 2x you rider amplification (180% assistance), assist up to 32km/h
Bike Specs
| Fork | Rigid carbon fork, Boost™ 12x110mm thru-axle, flat mount disc |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30.8mm |
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated downtube battery, internal cable routing, front rack mounts, Smooth Welds |
| Stem | Specialized Stealth Stem, alloy, 14 deg, 31.8mm, integrated TCD mount |
| Handlebars | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Tape | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| Saddle | Bridge Sport, hollow cr-mo rails, 155mm |
| SeatPost | Specialized, alloy, 2-bolt, 12.5mm offset, 27.2mm |
| Grips | Body Geometry Women's Contour |
| Front Brake | Tektro HD-R510, hydraulic disc, 160mm |
| Rear Brake | Tektro HD-R510, hydraulic disc, 160mm |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Cassette | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Crankset | Praxis, Forged alloy M30, custom offset |
| Chainrings | Praxis, 44T, 110BCD |
| Pedals | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Headlight | Lezyne Ebike Power STVZO E115, 310Lumens, 12V |
| Taillight | Lezyne Ebike Rear Fender STVZO, 11Lumens, 12V |
| Kickstand | Specialized kickstand, 40mm mount |
| Rack | Turbo SL Rack, Closed Platform, direct fender mount, Racktime-compatible, 15kg |
| Fenders | Specialized DryTech, Aluminum |
| Bell | Simple bell |
| Rims | DT Swiss R500 disc, 22mm internal width, 23mm internal depth |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cartridge bearings, 12x110mm, Center Lock™, 24h |
| Rear Hub | Specialized alloy rear hub disc, Center Lock™, sealed cartridge bearings, 12x148mm, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Nimbus II Sport Reflect, 700x38mm |
| Rear Tire | Nimbus II Sport Reflect, 700x38mm |
| Inner Tubes | Standard 40mm PV 700x32-50 |
| Motor | Specialized SL 1.1, custom lightweight motor |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness w/ chargeport |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, over-the-air updates, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
Information provided by manufacturer
















