Specialized Turbo Levo Comp Alloy G3 UL Bike 2025 Midnight Shadow/Harvest Gold Metallic
The Specialized Turbo Levo Comp Alloy G3 UL combines a powerful Turbo Full Power 2.2 motor, a 700Wh battery, and the MasterMind Turbo Control Unit to deliver 90 Nm of torque and up to five hours of ride time. A mixed-wheel setup with a 29” front and 27.5” rear wheel enhances agility, while six adjustable geometry settings let riders fine-tune handling for any terrain. With 150mm of rear travel, FOX suspension, and a SRAM GX/X01 drivetrain, this e-MTB balances efficiency, stability, and control for technical climbs and aggressive descents.
| Motor | Specialized 2.2 Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Battery | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | Specialized M5 premium alloy, headset adjust, BB height adjust, S-Sizing, internal cable routing, 150mm travel, 148mm spacing |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 55x210mm |
| Fork | Fox 36 Rhythm, 29", S2-S6: 160mm S1: 150mm, Grip damper |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 220mm rotor, metallic pads |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 200mm rotor, metallic pads |
| Shift Levers | SRAM GX Eagle, trigger, 12-speed, single click |
| Rear Derailleur | Sram X01 Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Crankset | Praxis forged M30, custom offset, 160mm |
| Chainrings | SRAM X-Sync Eagle, 104 BCD, 32T, steel |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | REAR HUB,BEAR PAWL BMB-00412P1C,SRAM XD STEEL FHB ,6 BOLT DISC,SEALED CARTRIDGE BEARING,28H,12MM STEEL AXLE,148MM SPACING |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9/T7 compound, 27.5x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | 6061 mtn bars, 35mm diameter, 8 degree back sweep, 6 degrees up sweep, 800mm width. S1/S2: 30mm rise, S3-S6: 40mm rise |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 170mm, S6: 190mm |
| SWAT | SWAT CC steerer tube integrated tool with chain tool and link |
Information provided by manufacturer
Original: $5,455.50
-65%$5,455.50
$1,909.42
Description
The Specialized Turbo Levo Comp Alloy G3 UL combines a powerful Turbo Full Power 2.2 motor, a 700Wh battery, and the MasterMind Turbo Control Unit to deliver 90 Nm of torque and up to five hours of ride time. A mixed-wheel setup with a 29” front and 27.5” rear wheel enhances agility, while six adjustable geometry settings let riders fine-tune handling for any terrain. With 150mm of rear travel, FOX suspension, and a SRAM GX/X01 drivetrain, this e-MTB balances efficiency, stability, and control for technical climbs and aggressive descents.
| Motor | Specialized 2.2 Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Battery | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | Specialized M5 premium alloy, headset adjust, BB height adjust, S-Sizing, internal cable routing, 150mm travel, 148mm spacing |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 55x210mm |
| Fork | Fox 36 Rhythm, 29", S2-S6: 160mm S1: 150mm, Grip damper |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 220mm rotor, metallic pads |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 200mm rotor, metallic pads |
| Shift Levers | SRAM GX Eagle, trigger, 12-speed, single click |
| Rear Derailleur | Sram X01 Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Crankset | Praxis forged M30, custom offset, 160mm |
| Chainrings | SRAM X-Sync Eagle, 104 BCD, 32T, steel |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | REAR HUB,BEAR PAWL BMB-00412P1C,SRAM XD STEEL FHB ,6 BOLT DISC,SEALED CARTRIDGE BEARING,28H,12MM STEEL AXLE,148MM SPACING |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9/T7 compound, 27.5x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | 6061 mtn bars, 35mm diameter, 8 degree back sweep, 6 degrees up sweep, 800mm width. S1/S2: 30mm rise, S3-S6: 40mm rise |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 170mm, S6: 190mm |
| SWAT | SWAT CC steerer tube integrated tool with chain tool and link |
Information provided by manufacturer
















