Trek Domane AL 5 Gen 4 Bike 2026 Matte Trek Black
Built with a 100 Series Alpha Aluminum frame and a carbon fork, the Trek Domane AL 5 Gen 4 balances durability and comfort for long-distance road rides across varied BC terrain. Shimano 105 12-speed components deliver smooth, reliable shifting with hydraulic disc brakes providing confident control on descents and in wet conditions. Tubeless-ready Paradigm SL wheels and 32mm tires offer a compliant ride with the versatility to handle mixed surfaces.
Specs
| Frame | 100 Series Alpha Aluminum, tapered head tube, internal routing, fender mounts, flat mount disc, UDH, 142x12mm thru axle |
| Fork | Domane AL carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Weight | 56 - 9.85 kg / 21.72 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 275 pounds (125 kg) |
| Shifter | Shimano 105 R7120, 12 speed |
| Front derailleur | Shimano 105 R7100, 31.8mm clamp, down swing |
| Rear derailleur | Shimano 105 R7100, 36T max cog |
| *Crank | Shimano 105 R7100, 50/34, 170mm length (49/52) 172.5mm (54/56) 175mm (58/61) |
| *Bottom bracket | Shimano RS501 BSA / Shimano RS500, 68mm, threaded external |
| Cassette | Shimano 105 7101, 11-34, 12 speed |
| Chain | Shimano SLX M7100, 12 speed |
| Max chainring size | 1x: 50T, 2x: 50/34 |
| Hub front | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, 100x12mm thru axle |
| Skewer front | Bontrager Switch chamfered thru axle, removable lever |
| Hub rear | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12mm thru axle |
| Skewer rear | Bontrager Switch chamfered thru axle, removable lever |
| Rim | Bontrager Paradigm SL, Tubeless Ready, 24-hole, 21mm width, Presta valve |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| Tire | Bontrager R1 Hard-Case Lite, wire bead, 60 tpi, 700x32mm |
| Saddle | Verse Short, steel rails, 145mm width |
| *Seatpost | Bontrager Comp, 6061 alloy, 27.2mm, 8mm offset, 250mm length (49) 330mm (52/54/56/58/61) |
| *Handlebar | Bontrager Elite IsoZone VR-SF, alloy, 31.8mm, internal Di2 routing, 75mm reach, 128mm drop, 38cm width (49) 40cm (52) 42cm (54/56) 44cm (58/61) |
| Handlebar tape | Bontrager Supertack Perf tape |
| *Stem | Bontrager Elite, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 80mm length (49) 90mm (52/54) 100mm (56/58) 110mm (61) |
| Brake | Shimano 105 hydraulic disc, flat mount |
| Brake rotor | Shimano RT70, centerlock, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
Information provided by manufacturer
Original: $1,913.06
-65%$1,913.06
$669.57
Description
Built with a 100 Series Alpha Aluminum frame and a carbon fork, the Trek Domane AL 5 Gen 4 balances durability and comfort for long-distance road rides across varied BC terrain. Shimano 105 12-speed components deliver smooth, reliable shifting with hydraulic disc brakes providing confident control on descents and in wet conditions. Tubeless-ready Paradigm SL wheels and 32mm tires offer a compliant ride with the versatility to handle mixed surfaces.
Specs
| Frame | 100 Series Alpha Aluminum, tapered head tube, internal routing, fender mounts, flat mount disc, UDH, 142x12mm thru axle |
| Fork | Domane AL carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Weight | 56 - 9.85 kg / 21.72 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 275 pounds (125 kg) |
| Shifter | Shimano 105 R7120, 12 speed |
| Front derailleur | Shimano 105 R7100, 31.8mm clamp, down swing |
| Rear derailleur | Shimano 105 R7100, 36T max cog |
| *Crank | Shimano 105 R7100, 50/34, 170mm length (49/52) 172.5mm (54/56) 175mm (58/61) |
| *Bottom bracket | Shimano RS501 BSA / Shimano RS500, 68mm, threaded external |
| Cassette | Shimano 105 7101, 11-34, 12 speed |
| Chain | Shimano SLX M7100, 12 speed |
| Max chainring size | 1x: 50T, 2x: 50/34 |
| Hub front | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, 100x12mm thru axle |
| Skewer front | Bontrager Switch chamfered thru axle, removable lever |
| Hub rear | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12mm thru axle |
| Skewer rear | Bontrager Switch chamfered thru axle, removable lever |
| Rim | Bontrager Paradigm SL, Tubeless Ready, 24-hole, 21mm width, Presta valve |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| Tire | Bontrager R1 Hard-Case Lite, wire bead, 60 tpi, 700x32mm |
| Saddle | Verse Short, steel rails, 145mm width |
| *Seatpost | Bontrager Comp, 6061 alloy, 27.2mm, 8mm offset, 250mm length (49) 330mm (52/54/56/58/61) |
| *Handlebar | Bontrager Elite IsoZone VR-SF, alloy, 31.8mm, internal Di2 routing, 75mm reach, 128mm drop, 38cm width (49) 40cm (52) 42cm (54/56) 44cm (58/61) |
| Handlebar tape | Bontrager Supertack Perf tape |
| *Stem | Bontrager Elite, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 80mm length (49) 90mm (52/54) 100mm (56/58) 110mm (61) |
| Brake | Shimano 105 hydraulic disc, flat mount |
| Brake rotor | Shimano RT70, centerlock, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
Information provided by manufacturer














