Trek Dual Sport 3 Gen 5 Bike 2025 Galactic Grey
Confident handling meets everyday versatility in the Trek Dual Sport 3 Gen 5, designed for riders who split time between pavement, gravel, and light trails. A lightweight aluminum frame pairs with a carbon fork, 1x10 Shimano CUES drivetrain, and tubeless-ready 650b wheels wrapped in wide 50c tires for responsive control across mixed terrain. Internal cable routing, hydraulic disc brakes, and integrated mounts for racks and fenders round out a highly capable hybrid platform.
| Frame | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| Fork | Dual Sport carbon, internal brake routing, fender mounts, rack mounts, ThruSkew 5mm QR |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| Skewer front | 139x5mm bolt-on |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| Skewer rear | 152x5mm QR |
| Rim | Bontrager Kovee, double-wall, Tubeless Ready, 28-hole, 23 mm width, Presta valve |
| Tire | Bontrager GR0 Elite, wire bead, puncture protection, 60 tpi, 650x50mm |
| Max tire size | 27.5x2.00" |
| Shifter | Shimano CUES U6000 w/optical gear display, 10 speed |
| Rear derailleur | Shimano CUES U6000 GS |
| *Crank | Size: S, M (Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 170 mm length), Size: L, XL (Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 175 mm length) |
| Cassette | Shimano CUES LG300, LINKGLIDE, 11-48, 10 speed |
| Chain | Shimano LG500 |
| Pedal | Wellgo nylon body, alloy cage |
| Max chainring size | 1x: 42T, 2x/3x: 48T |
| Saddle | Bontrager H1 |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| *Handlebar | Size: S (Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 600mm width), Size: M, L (Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 660mm width), Size: XL (Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 690mm width) |
| Grips | Bontrager XR Endurance Elite |
| *Stem | Size: S (Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 70 mm length), Size: M, L (Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 80 mm length), Size: XL (Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 90 mm length) |
| Brake | Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 caliper |
| Brake rotor | Shimano RT26, 6-bolt, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
Information provided by manufacturer





Description
Confident handling meets everyday versatility in the Trek Dual Sport 3 Gen 5, designed for riders who split time between pavement, gravel, and light trails. A lightweight aluminum frame pairs with a carbon fork, 1x10 Shimano CUES drivetrain, and tubeless-ready 650b wheels wrapped in wide 50c tires for responsive control across mixed terrain. Internal cable routing, hydraulic disc brakes, and integrated mounts for racks and fenders round out a highly capable hybrid platform.
| Frame | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| Fork | Dual Sport carbon, internal brake routing, fender mounts, rack mounts, ThruSkew 5mm QR |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| Skewer front | 139x5mm bolt-on |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| Skewer rear | 152x5mm QR |
| Rim | Bontrager Kovee, double-wall, Tubeless Ready, 28-hole, 23 mm width, Presta valve |
| Tire | Bontrager GR0 Elite, wire bead, puncture protection, 60 tpi, 650x50mm |
| Max tire size | 27.5x2.00" |
| Shifter | Shimano CUES U6000 w/optical gear display, 10 speed |
| Rear derailleur | Shimano CUES U6000 GS |
| *Crank | Size: S, M (Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 170 mm length), Size: L, XL (Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 175 mm length) |
| Cassette | Shimano CUES LG300, LINKGLIDE, 11-48, 10 speed |
| Chain | Shimano LG500 |
| Pedal | Wellgo nylon body, alloy cage |
| Max chainring size | 1x: 42T, 2x/3x: 48T |
| Saddle | Bontrager H1 |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| *Handlebar | Size: S (Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 600mm width), Size: M, L (Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 660mm width), Size: XL (Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 690mm width) |
| Grips | Bontrager XR Endurance Elite |
| *Stem | Size: S (Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 70 mm length), Size: M, L (Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 80 mm length), Size: XL (Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 90 mm length) |
| Brake | Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 caliper |
| Brake rotor | Shimano RT26, 6-bolt, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
Information provided by manufacturer
















