Trek Fuel EXe 8 XT Bike 2025 Satin Mercury
The Trek Fuel EXe 8 XT blends the agility of a trail bike with the seamless power of the TQ-HPR50 motor, delivering responsive support on sustained climbs without compromising handling on technical descents. Built around an Alpha Platinum Aluminum frame with 140mm rear and 150mm front travel, it features a Shimano XT 12-speed drivetrain, 4-piston hydraulic brakes, and a Fox Rhythm 36 fork for all-terrain confidence. The integrated 360Wh battery, Bluetooth-enabled LED display, and tubeless-ready Bontrager Line Comp 30 wheels round out a platform designed for British Columbia's varied alpine singletrack and demanding trail networks.
Specs
| Frame | Alpha Platinum Aluminum, removable battery, internal routing, alloy rocker link, 34.9mm seat tube, upper chain guide mount, 55mm chainline, Mino Link, ABP, Boost148, UDH, 140mm travel |
| Fork | Fox Rhythm 36, Float EVOL air spring, GRIP damper, tapered steerer, 44mm offset, Boost110, 15mm Kabolt X axle, 150mm travel |
| Shock | Fox Performance Float X, 2-position damper, 205mm x 60mm |
| Max compatible fork travel | 160mm |
| Wheel front | Bontrager Line Comp 30, Tubeless Ready, 6-bolt, Boost110, 15mm thru axle, 29'' |
| Wheel rear | Bontrager Line Comp 30, High Strength 6000 Series Aluminum rim, Tubeless Ready, Rapid Drive 108, 6-bolt, Shimano MicroSpline freehub, Boost148, 12mm thru axle, 29'' |
| Skewer rear | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Tire | Bontrager XR5 Team Issue, Tubeless Ready, Inner Strength casing, aramid bead, 60 tpi, 29x2.50'' |
| Tire part | Bontrager TLR sealant, 6oz |
| Rim strip | Bontrager TLR |
| Max tire size | Frame: 29x2.50", Fork: See manufacturer |
| Battery | TQ 360Wh |
| Charger | TQ 4A charger |
| Computer | TQ LED display with Bluetooth & ANT+ connectivity |
| Motor | TQ-HPR50, 50 Nm, 250 watt maximum continuous rated power, 300 watt peak power |
| Shifter | Shimano XT M8100, 12 speed |
| Rear derailleur | Shimano XT M8100, long cage |
| Crank | E*thirteen E*spec Plus, 165mm length |
| Crank arm | E*thirteen E*spec Plus, 165mm length |
| Chainring | E*thirteen E*spec, 32T alloy ring, 55mm chainline |
| Cassette | Shimano XT M8100, 10-51, 12 speed |
| Chain | Shimano Ultegra/XT M8100, 12 speed |
| Max chainring size | 1x: 34T, min 30T |
| *Saddle | Bontrager Arvada, hollow chromoly rails, 138mm width / Bontrager Verse P3, chromoly rails |
| *Seatpost | Bontrager Line Dropper, 100mm travel, MaxFlow, internal routing, 34.9mm, 310mm length (S) 410mm (M) 450mm (L/XL) |
| Handlebar | Bontrager Line, alloy, 35mm, 27.5mm rise, 780mm width |
| Grips | Bontrager XR Trail Elite, nylon lock-on |
| Stem | Bontrager Elite, 35mm, 0 degree, 45mm length |
| Headset | Integrated cartridge bearing, 1-1/8'' top, 1.5'' bottom, angle adjust cup compatible |
| Brake | Shimano 4-piston hydraulic disc, M6100 lever, M6120 caliper |
| Brake rotor | Shimano RT66, 6-bolt, 203mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes - Frame: 203mm, Fork: see fork manufacturer |
| Weight | M - 20.28 kg / 44.71 lbs (with TLR sealant, no tubes) |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Information provided by manufacturer
Original: $4,364.40
-65%$4,364.40
$1,527.54
Description
The Trek Fuel EXe 8 XT blends the agility of a trail bike with the seamless power of the TQ-HPR50 motor, delivering responsive support on sustained climbs without compromising handling on technical descents. Built around an Alpha Platinum Aluminum frame with 140mm rear and 150mm front travel, it features a Shimano XT 12-speed drivetrain, 4-piston hydraulic brakes, and a Fox Rhythm 36 fork for all-terrain confidence. The integrated 360Wh battery, Bluetooth-enabled LED display, and tubeless-ready Bontrager Line Comp 30 wheels round out a platform designed for British Columbia's varied alpine singletrack and demanding trail networks.
Specs
| Frame | Alpha Platinum Aluminum, removable battery, internal routing, alloy rocker link, 34.9mm seat tube, upper chain guide mount, 55mm chainline, Mino Link, ABP, Boost148, UDH, 140mm travel |
| Fork | Fox Rhythm 36, Float EVOL air spring, GRIP damper, tapered steerer, 44mm offset, Boost110, 15mm Kabolt X axle, 150mm travel |
| Shock | Fox Performance Float X, 2-position damper, 205mm x 60mm |
| Max compatible fork travel | 160mm |
| Wheel front | Bontrager Line Comp 30, Tubeless Ready, 6-bolt, Boost110, 15mm thru axle, 29'' |
| Wheel rear | Bontrager Line Comp 30, High Strength 6000 Series Aluminum rim, Tubeless Ready, Rapid Drive 108, 6-bolt, Shimano MicroSpline freehub, Boost148, 12mm thru axle, 29'' |
| Skewer rear | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Tire | Bontrager XR5 Team Issue, Tubeless Ready, Inner Strength casing, aramid bead, 60 tpi, 29x2.50'' |
| Tire part | Bontrager TLR sealant, 6oz |
| Rim strip | Bontrager TLR |
| Max tire size | Frame: 29x2.50", Fork: See manufacturer |
| Battery | TQ 360Wh |
| Charger | TQ 4A charger |
| Computer | TQ LED display with Bluetooth & ANT+ connectivity |
| Motor | TQ-HPR50, 50 Nm, 250 watt maximum continuous rated power, 300 watt peak power |
| Shifter | Shimano XT M8100, 12 speed |
| Rear derailleur | Shimano XT M8100, long cage |
| Crank | E*thirteen E*spec Plus, 165mm length |
| Crank arm | E*thirteen E*spec Plus, 165mm length |
| Chainring | E*thirteen E*spec, 32T alloy ring, 55mm chainline |
| Cassette | Shimano XT M8100, 10-51, 12 speed |
| Chain | Shimano Ultegra/XT M8100, 12 speed |
| Max chainring size | 1x: 34T, min 30T |
| *Saddle | Bontrager Arvada, hollow chromoly rails, 138mm width / Bontrager Verse P3, chromoly rails |
| *Seatpost | Bontrager Line Dropper, 100mm travel, MaxFlow, internal routing, 34.9mm, 310mm length (S) 410mm (M) 450mm (L/XL) |
| Handlebar | Bontrager Line, alloy, 35mm, 27.5mm rise, 780mm width |
| Grips | Bontrager XR Trail Elite, nylon lock-on |
| Stem | Bontrager Elite, 35mm, 0 degree, 45mm length |
| Headset | Integrated cartridge bearing, 1-1/8'' top, 1.5'' bottom, angle adjust cup compatible |
| Brake | Shimano 4-piston hydraulic disc, M6100 lever, M6120 caliper |
| Brake rotor | Shimano RT66, 6-bolt, 203mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes - Frame: 203mm, Fork: see fork manufacturer |
| Weight | M - 20.28 kg / 44.71 lbs (with TLR sealant, no tubes) |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Information provided by manufacturer












