Trek FX 2 Mid-step Gen 4 Bike 2025 Matte Trek Black
Built for fitness rides, daily commuting, and weekend cruising across BC’s mixed terrain, the Trek FX 2 Mid-step Gen 4 combines a lightweight Alpha Gold Aluminum frame with internal cable routing and integrated rack and fender mounts. The mid-step design offers easy on-and-off access, while the Shimano 9-speed drivetrain and hydraulic disc brakes deliver consistent performance and control. With room for 700x40mm tires and a comfortable upright geometry, this bike is optimized for stability and versatility in urban and recreational environments.
Specs
| Frame | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| Fork | FX alloy, flat-mount disc, rack mounts, 410mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100mm QR |
| Skewer front | 139x5mm bolt-on |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 152x5mm QR |
| Rim | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| Tire | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30 tpi, 700x35mm |
| Max tire size | 700x40mm |
| Shifter | Shimano U4000, 9 speed |
| Rear derailleur | Shimano CUES U4000 |
| Crank | ProWheel Pro alloy, 40T narrow-wide steel ring, 170mm length |
| Bottom bracket | Sealed cartridge, 68mm |
| Cassette | Shimano LINKGLIDE LG300, 11-46, 9 speed |
| Chain | Shimano LG500, 9/10/11 speed |
| Pedal | Bontrager City pedals |
| Max chainring size | 1x: 44T, 2x: 46/32 |
| Saddle | Bontrager Sport Women's |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| *Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 600mm width (S/M) 660mm (L) |
| Grips | Bontrager Satellite |
| *Stem | Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length (S) 100mm (M/L) |
| Brake rotor | Tektro wave, 6-bolt, 160mm |
| Brake Set | Tektro HD-R280 hydraulic disc, 160mm rotor |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Weight | M - 11.90 kg / 26.24 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Information provided by manufacturer
Original: $712.85
-65%$712.85
$249.50
Description
Built for fitness rides, daily commuting, and weekend cruising across BC’s mixed terrain, the Trek FX 2 Mid-step Gen 4 combines a lightweight Alpha Gold Aluminum frame with internal cable routing and integrated rack and fender mounts. The mid-step design offers easy on-and-off access, while the Shimano 9-speed drivetrain and hydraulic disc brakes deliver consistent performance and control. With room for 700x40mm tires and a comfortable upright geometry, this bike is optimized for stability and versatility in urban and recreational environments.
Specs
| Frame | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| Fork | FX alloy, flat-mount disc, rack mounts, 410mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100mm QR |
| Skewer front | 139x5mm bolt-on |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 152x5mm QR |
| Rim | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| Tire | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30 tpi, 700x35mm |
| Max tire size | 700x40mm |
| Shifter | Shimano U4000, 9 speed |
| Rear derailleur | Shimano CUES U4000 |
| Crank | ProWheel Pro alloy, 40T narrow-wide steel ring, 170mm length |
| Bottom bracket | Sealed cartridge, 68mm |
| Cassette | Shimano LINKGLIDE LG300, 11-46, 9 speed |
| Chain | Shimano LG500, 9/10/11 speed |
| Pedal | Bontrager City pedals |
| Max chainring size | 1x: 44T, 2x: 46/32 |
| Saddle | Bontrager Sport Women's |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| *Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 600mm width (S/M) 660mm (L) |
| Grips | Bontrager Satellite |
| *Stem | Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length (S) 100mm (M/L) |
| Brake rotor | Tektro wave, 6-bolt, 160mm |
| Brake Set | Tektro HD-R280 hydraulic disc, 160mm rotor |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Weight | M - 11.90 kg / 26.24 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Information provided by manufacturer
















