Trek FX 3 Gen 4 Bike 2025 Hex Blue
The Trek FX 3 Gen 4 combines a lightweight Alpha Gold Aluminum frame with an FX carbon fork to deliver responsive handling and a smooth ride across urban and mixed-terrain environments. Outfitted with Shimano CUES 10-speed shifting and hydraulic disc brakes, it offers reliable performance and confident stopping power in all conditions. Integrated rack and fender mounts, ergonomic grips, and tubeless-ready rims make it a versatile choice for fitness riding, commuting, or weekend exploration.
Specs
| Frame | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| Fork | FX carbon, flat-mount disc, rack mounts, 410mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100mm QR |
| Skewer front | 139x5mm bolt-on |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 152x5mm QR |
| Rim | Bontrager Tubeless Ready Disc, 32-hole, Presta valve |
| Tire | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30 tpi, 700x35mm |
| Max tire size | 700x40mm |
| Shifter | Shimano CUES U6000 w/optical gear display, 10 speed |
| Rear derailleur | Shimano CUES U6000 GS |
| *Crank | Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 170mm length (XS/S/M) 175mm (L/XL/XXL) |
| Cassette | Shimano CUES LG300, LINKGLIDE, 11-48, 10 speed |
| Chain | Shimano LG500, 9/10/11 speed |
| Pedal | Bontrager City pedals |
| Max chainring size | 1x: 44T, 2x: 46/32 |
| Saddle | Bontrager H1 |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| *Handlebar | Bontrager Satellite Plus IsoZone, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 600mm width (XS/S/M) 660mm (L/XL/XXL) |
| Grips | Bontrager Satellite IsoZone Plus, lock-on, ergonomic |
| *Stem | Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length (XS/S) 100mm (M/L/XL/XXL) |
| Brake | Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 caliper |
| Brake rotor | Shimano RT26, 6-bolt, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Weight | M - 11.50 kg / 25.36 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Information provided by manufacturer
Original: $894.70
-65%$894.70
$313.14
Description
The Trek FX 3 Gen 4 combines a lightweight Alpha Gold Aluminum frame with an FX carbon fork to deliver responsive handling and a smooth ride across urban and mixed-terrain environments. Outfitted with Shimano CUES 10-speed shifting and hydraulic disc brakes, it offers reliable performance and confident stopping power in all conditions. Integrated rack and fender mounts, ergonomic grips, and tubeless-ready rims make it a versatile choice for fitness riding, commuting, or weekend exploration.
Specs
| Frame | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| Fork | FX carbon, flat-mount disc, rack mounts, 410mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100mm QR |
| Skewer front | 139x5mm bolt-on |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 152x5mm QR |
| Rim | Bontrager Tubeless Ready Disc, 32-hole, Presta valve |
| Tire | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30 tpi, 700x35mm |
| Max tire size | 700x40mm |
| Shifter | Shimano CUES U6000 w/optical gear display, 10 speed |
| Rear derailleur | Shimano CUES U6000 GS |
| *Crank | Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 170mm length (XS/S/M) 175mm (L/XL/XXL) |
| Cassette | Shimano CUES LG300, LINKGLIDE, 11-48, 10 speed |
| Chain | Shimano LG500, 9/10/11 speed |
| Pedal | Bontrager City pedals |
| Max chainring size | 1x: 44T, 2x: 46/32 |
| Saddle | Bontrager H1 |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| *Handlebar | Bontrager Satellite Plus IsoZone, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 600mm width (XS/S/M) 660mm (L/XL/XXL) |
| Grips | Bontrager Satellite IsoZone Plus, lock-on, ergonomic |
| *Stem | Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length (XS/S) 100mm (M/L/XL/XXL) |
| Brake | Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 caliper |
| Brake rotor | Shimano RT26, 6-bolt, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Weight | M - 11.50 kg / 25.36 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Information provided by manufacturer
















