Trek Kids Precaliber 7-speed 20" Bike 2026 Lithium Grey
Trek's Precaliber 20 7-Speed is built for kids ready to explore with confidence, featuring a lightweight Alpha Silver Aluminum frame and kid-specific geometry. A 35mm travel front suspension fork, Shimano 7-speed drivetrain, and alloy linear-pull brakes provide control and adaptability across mixed terrain. Sized for riders 45–52" tall, this bike balances comfort, performance, and durability for ages 5–8.
Specs
| Frame | Alpha Silver Aluminum, 20'' kids' frame size |
| Fork | Kids' suspension, threadless steerer, 35mm travel |
| Max compatible fork travel | 50mm |
| Hub front | Steel, 100mm bolt-on |
| Hub rear | Steel, 26T |
| Rim | Alloy 20'', 32-hole, schrader valve |
| Tire | Bontrager XR1, wire bead, 27 tpi., 20x2.25'' |
| Max tire size | 20x2.25" |
| Shifter | Shimano Tourney RS45, 7 speed twist |
| Rear derailleur | Shimano Tourney TY300 |
| Crank | ProWheel alloy, 32T steel ring w/double guard, 127mm length |
| Bottom bracket | Square taper, 68mm, sealed cartridge |
| Cassette | SunRun freewheel, 14-28, 7 speed, |
| Chain | KMC Z7, 7 speed |
| Pedal | Kids' Satellite, 9/16 thread |
| Max chainring size | 1x: 30T |
| Saddle | Kids' padded, integrated seatpost, with handle |
| Handlebar | Kids' steel, 25.4mm clamp, 40mm rise, 560mm width |
| Grips | Kids' grip, 130mm width |
| Stem | Bontrager Approved alloy, 25.4mm clamp, 15 degree rise, 60mm |
| Headset | Adjustable ball bearing, threadless |
| Brake | Alloy linear-pull |
| Brake lever | Kids', alloy |
| Kickstand | Kickstand |
| Weight | 10.71 kg / 23.62 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 80 pounds (36 kg). |
Information provided by manufacturer

Description
Trek's Precaliber 20 7-Speed is built for kids ready to explore with confidence, featuring a lightweight Alpha Silver Aluminum frame and kid-specific geometry. A 35mm travel front suspension fork, Shimano 7-speed drivetrain, and alloy linear-pull brakes provide control and adaptability across mixed terrain. Sized for riders 45–52" tall, this bike balances comfort, performance, and durability for ages 5–8.
Specs
| Frame | Alpha Silver Aluminum, 20'' kids' frame size |
| Fork | Kids' suspension, threadless steerer, 35mm travel |
| Max compatible fork travel | 50mm |
| Hub front | Steel, 100mm bolt-on |
| Hub rear | Steel, 26T |
| Rim | Alloy 20'', 32-hole, schrader valve |
| Tire | Bontrager XR1, wire bead, 27 tpi., 20x2.25'' |
| Max tire size | 20x2.25" |
| Shifter | Shimano Tourney RS45, 7 speed twist |
| Rear derailleur | Shimano Tourney TY300 |
| Crank | ProWheel alloy, 32T steel ring w/double guard, 127mm length |
| Bottom bracket | Square taper, 68mm, sealed cartridge |
| Cassette | SunRun freewheel, 14-28, 7 speed, |
| Chain | KMC Z7, 7 speed |
| Pedal | Kids' Satellite, 9/16 thread |
| Max chainring size | 1x: 30T |
| Saddle | Kids' padded, integrated seatpost, with handle |
| Handlebar | Kids' steel, 25.4mm clamp, 40mm rise, 560mm width |
| Grips | Kids' grip, 130mm width |
| Stem | Bontrager Approved alloy, 25.4mm clamp, 15 degree rise, 60mm |
| Headset | Adjustable ball bearing, threadless |
| Brake | Alloy linear-pull |
| Brake lever | Kids', alloy |
| Kickstand | Kickstand |
| Weight | 10.71 kg / 23.62 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 80 pounds (36 kg). |
Information provided by manufacturer














