Trek Kids Precaliber 8-speed Suspension 24" Bike 2026 Nautical Navy
Built for kids ready to push their limits off the pavement, the Trek Precaliber 24 8-Speed Suspension features a lightweight Alpha Silver aluminum frame and 45mm travel fork to smooth out rough trails. The 8-speed Shimano drivetrain and wide 24x2.25" tires provide capable gearing and grip for variable terrain, while kid-specific touchpoints ensure comfort and control. Suited for riders 51–59" tall, this bike balances performance and durability for confident trail exploration.
Specs
| Frame | Alpha Silver aluminum, rack and kickstand mounts, replaceable derailleur hanger, 135x5mm QR |
| Fork | Kids' suspension, threadless steerer, 45mm travel |
| Max compatible fork travel | 50mm |
| Hub front | Steel, 100mm bolt-on |
| Hub rear | Steel |
| Rim | 24'' 32-hole alloy |
| Tire | Bontrager XR1, wire bead, 27tpi, 24x2.25'' |
| Max tire size | 24x2.25" |
| Shifter | Shimano Tourney RS45, 8 speet twist |
| Rear derailleur | Shimano Tourney TX80 |
| Crank | ProWheel alloy, 32T steel ring w/double guard, 152mm length |
| Bottom bracket | Square taper, 68mm, sealed cartridge |
| Cassette | C-Star freewheel, 13-34, 8 speed |
| Chain | KMC Z8.3 |
| Pedal | Kids' Satellite, 9/16 thread |
| Max chainring size | 1x: 30T |
| Saddle | Kids' 24'' size, padded |
| Seatpost | Steel, 27.2mm, 300mm length |
| Handlebar | Kids' steel, 25.4mm clamp, 40mm rise, 560mm width |
| Grips | Kids' grip, 130mm width |
| Stem | Bontrager Approved alloy, 25.4mm clamp, 15 degree rise, 60mm |
| Headset | Adjustable ball bearing, threadless |
| Brake | Alloy linear-pull |
| Brake lever | Kids', alloy |
| Kickstand | Kickstand |
| Weight | 12.06 kg / 26.59 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 175 pounds (80 kg). |
Information provided by manufacturer

Description
Built for kids ready to push their limits off the pavement, the Trek Precaliber 24 8-Speed Suspension features a lightweight Alpha Silver aluminum frame and 45mm travel fork to smooth out rough trails. The 8-speed Shimano drivetrain and wide 24x2.25" tires provide capable gearing and grip for variable terrain, while kid-specific touchpoints ensure comfort and control. Suited for riders 51–59" tall, this bike balances performance and durability for confident trail exploration.
Specs
| Frame | Alpha Silver aluminum, rack and kickstand mounts, replaceable derailleur hanger, 135x5mm QR |
| Fork | Kids' suspension, threadless steerer, 45mm travel |
| Max compatible fork travel | 50mm |
| Hub front | Steel, 100mm bolt-on |
| Hub rear | Steel |
| Rim | 24'' 32-hole alloy |
| Tire | Bontrager XR1, wire bead, 27tpi, 24x2.25'' |
| Max tire size | 24x2.25" |
| Shifter | Shimano Tourney RS45, 8 speet twist |
| Rear derailleur | Shimano Tourney TX80 |
| Crank | ProWheel alloy, 32T steel ring w/double guard, 152mm length |
| Bottom bracket | Square taper, 68mm, sealed cartridge |
| Cassette | C-Star freewheel, 13-34, 8 speed |
| Chain | KMC Z8.3 |
| Pedal | Kids' Satellite, 9/16 thread |
| Max chainring size | 1x: 30T |
| Saddle | Kids' 24'' size, padded |
| Seatpost | Steel, 27.2mm, 300mm length |
| Handlebar | Kids' steel, 25.4mm clamp, 40mm rise, 560mm width |
| Grips | Kids' grip, 130mm width |
| Stem | Bontrager Approved alloy, 25.4mm clamp, 15 degree rise, 60mm |
| Headset | Adjustable ball bearing, threadless |
| Brake | Alloy linear-pull |
| Brake lever | Kids', alloy |
| Kickstand | Kickstand |
| Weight | 12.06 kg / 26.59 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 175 pounds (80 kg). |
Information provided by manufacturer














