Trek Kids Wahoo 20 Trail 20" Bike 2025 Plasma Grey Pearl
Built for young riders pushing into trail terrain, the Trek Wahoo 20 Trail combines a lightweight Alpha Silver Aluminum frame with a carbon fork and hydraulic disc brakes for confident control on mixed surfaces. A microSHIFT 9-speed drivetrain paired with a narrow-wide chainring delivers smooth gear transitions and reliable chain retention over uneven ground. Sized for kids 45–52" tall, this setup features wide 2.20" Kenda tires, a sealed bottom bracket, and an integrated saddle mount for a trail-ready ride that handles serious off-road demands.
Specs
| Frame | Alpha Silver Aluminum, 20'' |
| Fork | Wahoo 20'' carbon, post mount disc brake, ThruSkew 5mm QR |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 100mm ThruSkew |
| Skewer front | 135x5mm bolt-on |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 169x5mm bolt-on |
| Rim | Alloy 20'', 28h |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| Tire | Kenda Amrak, 30 tpi, 20x2.20'' |
| Max tire size | 2.40" with or without fenders |
| Shifter | microSHIFT Advent Quick Trigger Pro SL-M6295, 9 speed |
| Rear derailleur | microSHIFT Advent RD-M6195S, 34-38T max cog |
| Crank | ProWheel alloy, 30T narrow-wide ring, 115mm length |
| Bottom bracket | Sealed cartridge, 68mm |
| Cassette | microSHIFT Advent H093, 11-38, 9 speed |
| Chain | KMC X9 |
| Pedal | VP-225 nylon platform |
| Saddle | Kids' padded, integrated seatpost, Blendr light mount, 31.6x230mm |
| Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm clamp, 20mm rise, 580mm width |
| Grips | Kids' grip, 110mm width |
| Stem | Bontrager alloy, 31.8mm clamp, 6 degree, 45mm length |
| Headset | Integrated, sealed cartridge bearings |
| Brake | Tektro HD-J285 hydraulic disc, short reach |
| Brake rotor | Tektro, 6-bolt, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Fender | Trek custom |
| Weight | 9.80 kg / 21.61 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 80 pounds (36 kg). |
Information provided by manufacturer
Original: $472.80
-65%$472.80
$165.48
Description
Built for young riders pushing into trail terrain, the Trek Wahoo 20 Trail combines a lightweight Alpha Silver Aluminum frame with a carbon fork and hydraulic disc brakes for confident control on mixed surfaces. A microSHIFT 9-speed drivetrain paired with a narrow-wide chainring delivers smooth gear transitions and reliable chain retention over uneven ground. Sized for kids 45–52" tall, this setup features wide 2.20" Kenda tires, a sealed bottom bracket, and an integrated saddle mount for a trail-ready ride that handles serious off-road demands.
Specs
| Frame | Alpha Silver Aluminum, 20'' |
| Fork | Wahoo 20'' carbon, post mount disc brake, ThruSkew 5mm QR |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 100mm ThruSkew |
| Skewer front | 135x5mm bolt-on |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 169x5mm bolt-on |
| Rim | Alloy 20'', 28h |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| Tire | Kenda Amrak, 30 tpi, 20x2.20'' |
| Max tire size | 2.40" with or without fenders |
| Shifter | microSHIFT Advent Quick Trigger Pro SL-M6295, 9 speed |
| Rear derailleur | microSHIFT Advent RD-M6195S, 34-38T max cog |
| Crank | ProWheel alloy, 30T narrow-wide ring, 115mm length |
| Bottom bracket | Sealed cartridge, 68mm |
| Cassette | microSHIFT Advent H093, 11-38, 9 speed |
| Chain | KMC X9 |
| Pedal | VP-225 nylon platform |
| Saddle | Kids' padded, integrated seatpost, Blendr light mount, 31.6x230mm |
| Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm clamp, 20mm rise, 580mm width |
| Grips | Kids' grip, 110mm width |
| Stem | Bontrager alloy, 31.8mm clamp, 6 degree, 45mm length |
| Headset | Integrated, sealed cartridge bearings |
| Brake | Tektro HD-J285 hydraulic disc, short reach |
| Brake rotor | Tektro, 6-bolt, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Fender | Trek custom |
| Weight | 9.80 kg / 21.61 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 80 pounds (36 kg). |
Information provided by manufacturer















