Trek Kids Wahoo Trail 24" Bike 2025 Power Surge
Built for confident off-road exploration, the Trek Wahoo 24 Trail combines a lightweight Alpha Silver Aluminum frame with a carbon fork and wide 24x2.20" Kenda tires for responsive handling across uneven terrain. The 9-speed microSHIFT drivetrain and powerful Tektro hydraulic disc brakes deliver precise gear changes and controlled braking for young riders pushing their limits. Sized for kids 51–59" tall, it’s a capable trail-ready platform engineered to keep pace with growing skills.
Specs
| Frame | Alpha Silver Aluminum, 24'' |
| Fork | Wahoo 24'' carbon, post mount disc brake, ThruSkew 5mm QR |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 100mm ThruSkew |
| Skewer front | 135x5mm bolt-on |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 169x5mm bolt-on |
| Rim | Alloy 24'', 28h |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| Tire | Kenda Amrak, 30 tpi, 24x2.20'' |
| Max tire size | 2.40" with or without fenders |
| Shifter | microSHIFT Advent Quick Trigger Pro SL-M6295, 9 speed |
| Rear derailleur | microSHIFT Advent RD-M6195M, 40-46T max cog |
| Crank | Alloy, 30T steel chain ring w/ guard. 127mm length |
| Bottom bracket | Sealed cartridge, 68mm |
| Cassette | microSHIFT Advent H093, 11-42, 9 speed |
| Chain | KMC X9 |
| Pedal | VP-225 nylon platform |
| Saddle | Kids' padded, integrated seatpost, Blendr light mount, 31.6x270mm |
| Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm clamp, 20mm rise, 600mm width |
| Grips | Kids' grip, 110mm width |
| Stem | Bontrager alloy, 31.8mm clamp, 6 degree, 45mm length |
| Headset | Integrated, sealed cartridge bearings |
| Brake | Tektro HD-J285 hydraulic disc, short reach |
| Brake rotor | Tektro, 6-bolt, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Fender | Trek custom |
| Weight | 10.70 kg / 23.59 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 175 pounds (80 kg). |
Information provided by manufacturer
Original: $509.17
-65%$509.17
$178.21
Description
Built for confident off-road exploration, the Trek Wahoo 24 Trail combines a lightweight Alpha Silver Aluminum frame with a carbon fork and wide 24x2.20" Kenda tires for responsive handling across uneven terrain. The 9-speed microSHIFT drivetrain and powerful Tektro hydraulic disc brakes deliver precise gear changes and controlled braking for young riders pushing their limits. Sized for kids 51–59" tall, it’s a capable trail-ready platform engineered to keep pace with growing skills.
Specs
| Frame | Alpha Silver Aluminum, 24'' |
| Fork | Wahoo 24'' carbon, post mount disc brake, ThruSkew 5mm QR |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 100mm ThruSkew |
| Skewer front | 135x5mm bolt-on |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 169x5mm bolt-on |
| Rim | Alloy 24'', 28h |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| Tire | Kenda Amrak, 30 tpi, 24x2.20'' |
| Max tire size | 2.40" with or without fenders |
| Shifter | microSHIFT Advent Quick Trigger Pro SL-M6295, 9 speed |
| Rear derailleur | microSHIFT Advent RD-M6195M, 40-46T max cog |
| Crank | Alloy, 30T steel chain ring w/ guard. 127mm length |
| Bottom bracket | Sealed cartridge, 68mm |
| Cassette | microSHIFT Advent H093, 11-42, 9 speed |
| Chain | KMC X9 |
| Pedal | VP-225 nylon platform |
| Saddle | Kids' padded, integrated seatpost, Blendr light mount, 31.6x270mm |
| Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm clamp, 20mm rise, 600mm width |
| Grips | Kids' grip, 110mm width |
| Stem | Bontrager alloy, 31.8mm clamp, 6 degree, 45mm length |
| Headset | Integrated, sealed cartridge bearings |
| Brake | Tektro HD-J285 hydraulic disc, short reach |
| Brake rotor | Tektro, 6-bolt, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Fender | Trek custom |
| Weight | 10.70 kg / 23.59 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 175 pounds (80 kg). |
Information provided by manufacturer















