Trek Marlin 5 Gen 3 27.5 Bike 2025 Matte Dnister Black
Trek’s Marlin 5 Gen 3 27.5 delivers versatile performance with an Alpha Silver Aluminum frame, 80–100mm suspension fork, and Shimano CUES 9-speed drivetrain tuned for stability across mixed terrain. Integrated rack and kickstand mounts expand commuter potential without compromising trail-ready geometry. Hydraulic disc brakes and wide 2.4" tires add confidence and control on dirt paths, gravel, or city streets.
Specs
| *Frame | Alpha Silver Aluminum, curved top tube, internal derailleur & dropper post routing, rack and kickstand mount, 135x5mm ThruSkew (XS) / Alpha Silver Aluminum, internal derailleur & dropper post routing, rack and kickstand mount, 135x5mm ThruSkew (S/M/ML/L/XL) |
| *Fork | SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 42mm offset for 27.5'' wheel, 100mm QR, 80mm travel (XS) / SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 42mm offset for 27.5'' wheel, 100mm QR, 100mm travel (S) / SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 46mm offset for 29'' wheel, 100mm QR, 100mm travel (M/ML/L/XL) |
| Max compatible fork travel | 120mm, XXS: 80mm |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100mm QR |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 173x5mm QR |
| Rim | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| *Tire | Bontrager XT3 Comp, wire bead, 30 tpi, 27.5x2.40'' (XS/S) / Bontrager XT3 Comp, wire bead, 30 tpi, 29x2.40'' (M/ML/L/XL) |
| Max tire size | Frame: 29x2.40" (XXS: 26x2.40", XS & S: 27.5x2.40"), Fork: See manufacturer |
| Shifter | Shimano U4000, 9 speed |
| Rear derailleur | Shimano CUES U4000 |
| *Crank | Prowheel C10Y-NW, 30T steel narrow-wide ring, 160mm length (XS) 170mm (S/M/L) 175mm (L/XL) |
| Bottom bracket | VP BC73, 73mm, threaded cartridge |
| Cassette | Shimano LINKGLIDE LG300, 11-46, 9 speed |
| Chain | Shimano LG500, 9/10/11 speed |
| Pedal | VP-536 nylon platform |
| Max chainring size | 1x: See FAQ, 2x: 36T, 3x: 42T |
| *Seatpost | Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 330mm length (X/S/M) 400mm (ML/L/XL) |
| *Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm, 5mm rise, 690mm width (XS) / Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 720mm width (S) / Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 750mm width (M/ML/L/XL) |
| Grips | Bontrager XR Trail Comp, nylon lock-on |
| *Stem | Bontrager Comp, 31.8mm, 7 degree, 35mm length (XS/S) / Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 50mm length (M/ML/L) / Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 60mm length (XL) |
| Headset | Semi-integrated, 1-1/8'' |
| Brake rotor | Tektro, 6-bolt, 160mm |
| *Brake Set | Tektro HD-M276 hydraulic disc, short reach (XS/S) / Tektro HD-M275 hydraulic disc (M/ML/L/XL) |
| Rotor size | Max brake rotor sizes - Frame: 180mm (XXS: 160mm), Fork: see fork manufacturer |
| Weight | M - 15.10 kg / 33.29 lbs (with tubes) |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Information provided by manufacturer

Description
Trek’s Marlin 5 Gen 3 27.5 delivers versatile performance with an Alpha Silver Aluminum frame, 80–100mm suspension fork, and Shimano CUES 9-speed drivetrain tuned for stability across mixed terrain. Integrated rack and kickstand mounts expand commuter potential without compromising trail-ready geometry. Hydraulic disc brakes and wide 2.4" tires add confidence and control on dirt paths, gravel, or city streets.
Specs
| *Frame | Alpha Silver Aluminum, curved top tube, internal derailleur & dropper post routing, rack and kickstand mount, 135x5mm ThruSkew (XS) / Alpha Silver Aluminum, internal derailleur & dropper post routing, rack and kickstand mount, 135x5mm ThruSkew (S/M/ML/L/XL) |
| *Fork | SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 42mm offset for 27.5'' wheel, 100mm QR, 80mm travel (XS) / SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 42mm offset for 27.5'' wheel, 100mm QR, 100mm travel (S) / SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 46mm offset for 29'' wheel, 100mm QR, 100mm travel (M/ML/L/XL) |
| Max compatible fork travel | 120mm, XXS: 80mm |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100mm QR |
| Hub rear | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 173x5mm QR |
| Rim | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| *Tire | Bontrager XT3 Comp, wire bead, 30 tpi, 27.5x2.40'' (XS/S) / Bontrager XT3 Comp, wire bead, 30 tpi, 29x2.40'' (M/ML/L/XL) |
| Max tire size | Frame: 29x2.40" (XXS: 26x2.40", XS & S: 27.5x2.40"), Fork: See manufacturer |
| Shifter | Shimano U4000, 9 speed |
| Rear derailleur | Shimano CUES U4000 |
| *Crank | Prowheel C10Y-NW, 30T steel narrow-wide ring, 160mm length (XS) 170mm (S/M/L) 175mm (L/XL) |
| Bottom bracket | VP BC73, 73mm, threaded cartridge |
| Cassette | Shimano LINKGLIDE LG300, 11-46, 9 speed |
| Chain | Shimano LG500, 9/10/11 speed |
| Pedal | VP-536 nylon platform |
| Max chainring size | 1x: See FAQ, 2x: 36T, 3x: 42T |
| *Seatpost | Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 330mm length (X/S/M) 400mm (ML/L/XL) |
| *Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm, 5mm rise, 690mm width (XS) / Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 720mm width (S) / Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 750mm width (M/ML/L/XL) |
| Grips | Bontrager XR Trail Comp, nylon lock-on |
| *Stem | Bontrager Comp, 31.8mm, 7 degree, 35mm length (XS/S) / Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 50mm length (M/ML/L) / Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 60mm length (XL) |
| Headset | Semi-integrated, 1-1/8'' |
| Brake rotor | Tektro, 6-bolt, 160mm |
| *Brake Set | Tektro HD-M276 hydraulic disc, short reach (XS/S) / Tektro HD-M275 hydraulic disc (M/ML/L/XL) |
| Rotor size | Max brake rotor sizes - Frame: 180mm (XXS: 160mm), Fork: see fork manufacturer |
| Weight | M - 15.10 kg / 33.29 lbs (with tubes) |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Information provided by manufacturer















