Specialized Kenevo SL Comp Carbon 29 Bike 2025 Dove Grey/Smoke
Unleash your trail conquering potential with the cutting-edge Specialized Kenevo SL Comp Carbon 29 2025. Boasting an award-winning Enduro chassis, the Kenevo SL 2 redefines the ride experience with unmatched amplification, superior efficiency, and a remarkably lightweight Turbo SL 1.2 system. Its 170mm Enduro-inspired travel, fine-tuned geometry, and S-Sizing options provide a ride tailored to your style and terrain preference. The innovative MasterMind Turbo Control Unit allows real-time adjustments, while the Turbo Kenevo Super Light motor system effortlessly propels you up to 20mph, making those downhill descents more exhilarating than ever. Precision-engineered components, including a FOX FLOAT X Performance rear shock, Fox 38 Rhythm fork, and SRAM GX Eagle drivetrain, ensure optimal performance, while the 29" wheels deliver nimble handling. Elevate your off-road adventures with the Turbo Kenevo Super Light—the epitome of efficiency, control, and adaptability.
Specifications
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 800mm width |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9mm, S2: 125mm, S3/S4: 150mm, S5: 170mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Frame | FACT 11m full carbon, 29", full internal cable routing, 148mm spacing, fully sealed cartridge bearings, 170mm rear travel, geo adjust head tube, pivot |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Inner Tubes | Presta, 48mm valve |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Motor | New Specialized 1.2 SL Custom Rx Trail Tuned Motor |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 62.5x230mm |
| Fork | Fox 38 Rhythm, Grip damper 29", 170mm travel, 29", 44mm offset |
| Chainrings | SL 1.2 spider, 104BCD, w/SRAM 32t X-Sync 2 alloy ring |
| Crankset | SRAM Dub alloy crank, S2/S3: 165mm, S4/S5: 170mm |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Rear Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Front Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
| Weight | 19.27kg (42 lb, 7.7 oz) |
| Weight Size | S4 |
Information provided by manufacturer
Original: $5,455.50
-65%$5,455.50
$1,909.42




Description
Unleash your trail conquering potential with the cutting-edge Specialized Kenevo SL Comp Carbon 29 2025. Boasting an award-winning Enduro chassis, the Kenevo SL 2 redefines the ride experience with unmatched amplification, superior efficiency, and a remarkably lightweight Turbo SL 1.2 system. Its 170mm Enduro-inspired travel, fine-tuned geometry, and S-Sizing options provide a ride tailored to your style and terrain preference. The innovative MasterMind Turbo Control Unit allows real-time adjustments, while the Turbo Kenevo Super Light motor system effortlessly propels you up to 20mph, making those downhill descents more exhilarating than ever. Precision-engineered components, including a FOX FLOAT X Performance rear shock, Fox 38 Rhythm fork, and SRAM GX Eagle drivetrain, ensure optimal performance, while the 29" wheels deliver nimble handling. Elevate your off-road adventures with the Turbo Kenevo Super Light—the epitome of efficiency, control, and adaptability.
Specifications
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 800mm width |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9mm, S2: 125mm, S3/S4: 150mm, S5: 170mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Frame | FACT 11m full carbon, 29", full internal cable routing, 148mm spacing, fully sealed cartridge bearings, 170mm rear travel, geo adjust head tube, pivot |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Inner Tubes | Presta, 48mm valve |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Motor | New Specialized 1.2 SL Custom Rx Trail Tuned Motor |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 62.5x230mm |
| Fork | Fox 38 Rhythm, Grip damper 29", 170mm travel, 29", 44mm offset |
| Chainrings | SL 1.2 spider, 104BCD, w/SRAM 32t X-Sync 2 alloy ring |
| Crankset | SRAM Dub alloy crank, S2/S3: 165mm, S4/S5: 170mm |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Rear Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Front Brake | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
| Weight | 19.27kg (42 lb, 7.7 oz) |
| Weight Size | S4 |
Information provided by manufacturer















